BIPWtorek, 30.5.2023

Bolesław Chrobry powraca do Gniezna – fotograficzne wspomnienia

Bolesław Chrobry powraca do Gniezna – fotograficzne wspomnienia
Wystawę będzie można oglądać w eSTeDe do 21 maja.

W 30. rocznicę powrotu Bolesława Chrobrego do pierwszej stolicy Polski, prezentujemy fotografie tematycznie związane z przywiezieniem, rozładowaniem, ustawieniem i zamocowaniem odlewu postaci króla na wcześniej przygotowanym cokole przy Katedrze Gnieźnieńskiej.

Na wystawie przedstawiony jest zestaw zdjęć reporterskich wykonanych przez Henryka Maćkowiaka, jednego z fotoreporterów akredytowanych przy Honorowym Komitecie Odbudowy.

Przywieziony w całości na Wzgórze Lecha w dniu 3 maja 1985 r. pomnik króla został sfotografowany z każdego dostępnego miejsca, mimo padającego w tym dniu deszczu. Uroczystość odsłonięcia monumentu w dniu 9 maja, w obchodzoną wówczas 40. rocznicę zakończenia II wojny światowej, zgromadziła przed katedrą tłumy mieszkańców miasta, delegacje z całego kraju oraz przedstawicieli władz kościelnych, państwowych , wojewódzkich i miejskich. Zostało to zarejestrowane na prezentowanych zdjęciach, stanowiących dzisiaj cenny dokument historyczny.

Życiową pasją Henryka Maćkowiakajest fotografia. Zamiłowanie do fotografowania przejął od ojca, który od młodych lat wprowadzał syna w tajniki sztuki fotograficznej. W 1980 roku zapisał się do powstałego w Gnieźnie Fotoklubu Format. W 1983 został jego prezesem. Do 2000 roku jako nieetatowy instruktor fotografii w gnieźnieńskim MOKu organizował pracę klubu: zajęcia warsztatowe, wystawy, plenery i konkursy. Z jego inicjatywy w 2001 roku Fotoklub Format przekształcił się w Gnieźnieńskie Towarzystwo Fotograficzne; został jego prezesem i funkcję tę pełnił do 2004 roku.

Henryk Maćkowiak wielokrotnie prezentował swoje prace na wystawach zbiorowych i autorskich w Polsce i poza granicami kraju. Uczestniczył w kilkudziesięciu ogólnopolskich konkursach fotograficznych zdobywając szereg nagród i wyróżnień.

Jego prace były publikowane w różnych czasopismach i wydawnictwach. W swej twórczości koncentruje się na dokumentowaniu historycznych wydarzeń, rejestrowaniu zachodzących w Gnieźnie zmian i promowaniu piękna powiatu gnieźnieńskiego.
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki