BIPPoniedziałek, 29.5.2023

Międzynarodowe warsztaty pod hasłem wielokulturowości

Międzynarodowe warsztaty pod hasłem wielokulturowości
Podczas wizyty w Starostwie Powiatowym uczestnicy projektu spotkali się z Beatą Tarczyńską, Starostą Gnieźnieńskim.

Uczestnikami tegorocznej odsłony projektu była młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu gnieźnieńskiego oraz z Berlina. Program spotkań opracowany został przez Wydział Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Gnieźnie oraz organizację HVD JuHu z Berlina. Projekt jest współfinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (Deutsch-PolnischesJugendwerk).

Podczas pobytu w powiecie gnieźnieńskim młodzież wzięła udział w zajęciach sportowych i warsztatach tematycznych dotyczących wielokulturowości oraz relacji polsko-niemieckich. Podczas spotkań analizowano jak wyglądały stosunki społeczne, ekonomiczne i polityczne między naszymi społeczeństwami 100 lat temu i jak kształtują się one w czasach współczesnych. Starano się także odpowiedzieć na pytanie, jak młodzież wyobraża sobie te relacje za następne 100 lat.

W ramach wymiany zorganizowano ponadto wyjazdy do Warszawy i Poznania. Podczas wizyty w stolicy uczestnicy projektu mieli okazję zwiedzić wystawę "1000 lat wspólnej historii" w MHŻP POLIN, która w nowoczesny sposób, przy wykorzystaniu wielu multimediów, opowiada o wielokulturowej historii Polski od średniowiecza, aż do czasów współczesnych. Młodzież odwiedziła również warszawską Starówkę, zobaczyła Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza oraz wystawę plenerową przy Pałacu Prezydenckim opowiadającą o losie "Żołnierzy Wyklętych". Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Stadionu Narodowego.

Goście z Niemiec zwiedzili oczywiście również Gniezno - Pierwszą Stolicę Polski. Podczas ostatnich warsztatów, które przeprowadzono w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego, podsumowano wspólnie spędzony tydzień. Z całą pewnością młodzież z obu państw z optymizmem patrzy w przyszłość, przedstawiając pozytywny obraz relacji między naszymi narodami, coraz mniej zakłócany stereotypowym myśleniem.drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki