BIPSobota, 10.6.2023

75. rocznica sowieckiej agresji na Polskę

75. rocznica sowieckiej agresji na Polskę
Rocznicowe obchody zainaugurowała Msza św. w Kościele Garnizonowym. Po nabożeństwie wszyscy goście, poczty sztandarowe w towarzystwie Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i akompaniamencie Orkiestry Powiatu Gnieźnieńskiego przeszli pod obelisk w Parku Miejskim im. gen. Wł. Andersa, gdzie odbyła się ceremonia złożenia kwiatów i Apel Poległych.
Okolicznościową modlitwę odmówił ks. kapelan płk Piotr Gibasiewicz. Apel Poległych odczytał mjr Grzegorz Schmidt. W krótkim przemówieniu okolicznościowym Starosta Dariusz Pilak podziękował uczestnikom uroczystości za pamięć o naszych bohaterach.

Odnosząc się do obchodzonej rocznicy mówił:

75 lat temu – 17 września 1939 roku – zdradliwy akt sowieckiej agresji na Polskę dobitnie potwierdził wybuch drugiej wojny światowej. Zbrojne wystąpienie wschodniego sąsiada przeciwko naszej Ojczyźnie było nie tylko złamaniem międzynarodowego prawa, ale co gorsza, zaprzeczeniem przez sowieckie władze istnienia państwa polskiego
To przerażające fakty, które współcześnie powinny być dla każdego z nas nauką. Łatwo bowiem niesprawiedliwie sądzić, oceniać i karać. Łatwo jest podnieść rękę w geście nienawiści i w imię nierealnych idei. Trudniej jest naprawić wyrządzone krzywdy. Współczesny świat powinien opierać swoje funkcjonowanie na dialogu i dążeniu do porozumienia. Tylko wspólne działanie i otwartość na drugiego człowieka gwarantują bowiem trwały pokój. Jednocześnie nikomu nie wolno zapominać o przeszłości, nie wolno fałszować historii. O tragicznych momentach w dziejach Polski, Europy i Świata należy mówić i wyciągać z nich wnioski na przyszłość.
Dziś, po 75 latach, żyjąc w zjednoczonej i wolnej Europie, na podstawie dobiegających do nas informacji i doniesień medialnych czujemy pewien niepokój. Za sprawą konfliktu na wschodniej Ukrainie, stajemy w obliczu podjęcia wszelkich starań o utrzymanie ładu i pokoju na naszym kontynencie. Od zakończenia II wojny światowej żadne ze zbrojnych walk nie toczył się tak blisko naszych granic. Doświadczenia z roku 1939 uczą, że wojna nigdy nie może być uzasadniona i usprawiedliwiona. Rosja, Ukraina, Polska, Europa – powinny w dobie coraz intensywniejszego przenikania się wielu kultur i narodowości stanowić jedną wspólnotę, która bezwzględnie szanuje własne odrębne tradycje, pochodzenie, terytorium i obyczaje.


Krótkie słowa podziękowań odczytał także Janusz Sekulski - Prezes Gnieźnieńskiego Koła Stowarzyszenia „Katyń” w Poznaniu.

W uroczystościach udział wzięli parlamentarzyści przedstawiciele Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta, Rady Powiatu Gnieźnieńskiego i Rady Miasta Gniezna, Dowódca 33 Bazy Lotnictwa Transportowego, Komendanci Policji, Straży Pożarnej, Harcerze, Kombatanci, przedstawiciele szkół i stowarzyszeń oraz mieszkańcy naszego miasta i powiatu.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki