Powiat uczcił 74. rocznicę zbrodni katyńskiej
Oddanie hołdu pomordowanym policjantom rozpoczęła Msza święta się w Kościele Garnizonowym podczas której modlono się w intencji Polaków zamordowanych we wszystkich miejscach sowieckiej kaźni. Po nabożeństwie, któremu przewodniczył ks. płk. Piotr Gibasiewicz, uroczystym przemarszem ulicami miasta udano się do Parku Miejskiego im. Gen. Wł. Andersa pod obelisk upamiętniający poległych 74 lata temu policjantów powiatu gnieźnieńskiego.
Kolumnę prowadził funkcjonariusz policji na motorze, za nimi orkiestra dęta, Kompania Honorowa Wojska Polskiego z Powidza, poczty sztandarowe i pozostali uczestnicy obchodów.
W uroczystościach udział wzięli: gnieźnieńscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, policji, wojska, służby więziennej, straży pożarnej, szkół, harcerze, kombatanci, rodziny zamordowanych policjantów i mieszkańcy Gniezna.
Przy obelisku okolicznościowe przemówienie wygłosił Starosta Gnieźnieński Dariusz Pilak, który mówił między innymi:
Pomimo uczuć żalu, smutku i bólu, które towarzyszÄ… nam dziÅ›, kiedy mówimy o Katyniu, pamiÄ™tajmy, że żyjÄ…c we współczesnej Europie – która jest naszym wspólnym domem - musimy dążyć do pokoju i prawdy. WyjaÅ›niajmy i tÅ‚umaczmy. Nauczajmy o poszanowaniu godnoÅ›ci, prawach innych kultur do odrÄ™bnoÅ›ci. Dostrzegajmy drugiego czÅ‚owieka
i respektujmy jego prawa.
Dzisiaj po 74 latach od zbrodni katyńskiej, żyjąc w wolnym kraju, możemy godnie uczcić poległych za naszą wolność Polaków. Oddając im cześć i dziękując za ich ofiarę musimy uświadomić sobie, po pierwsze - jak wielkim szczęściem jest żyć w bezpiecznej i wolnej od obcych wpływów Polsce, ale i jak wielkim wyzwaniem jest pielęgnować w duchu patriotyzmu i wzajemnego szacunku daną nam niepodległość oraz budowane przez lata dobre relacje z naszymi europejskimi sąsiadami.
Ofiara poniesiona w 1940 roku przez polskich oficerów, profesorów, ludzi kultury i sztuki - przez polskie społeczeństwo, nie jest ofiarą daremną. Pamiętamy i będziemy pamiętać. Przekazujmy tę pamięć kolejnym pokoleniom, pielęgnujmy historię o katyńskim lesie, o zbiorowych mogiłach, o trudnych i bohaterskich kolejach człowieczego losu.
NastÄ™pnie mjr Grzegorz Schmidt odczytaÅ‚ Apel PolegÅ‚ych, a Kompania Honorowa WP z Powidza oddaÅ‚a salwÄ™ honorowÄ…. Uczestnicy uroczystoÅ›ci zÅ‚ożyli pod obeliskiem kwiaty i zapalili znicze. Oddanie hoÅ‚du pomordowanym zakoÅ„czyÅ‚o wspólne odÅ›piewanie „Roty”.