BIPPoniedziałek, 29.5.2023

Gniezno-Warszawa-Zdziechowa - Powiat godnie uczcił rocznicę Powstania Wielkopolskiego

Gniezno-Warszawa-Zdziechowa - Powiat godnie uczcił rocznicę Powstania Wielkopolskiego
zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, które odbyły się 28 grudnia w Warszawie.

Całość obchodów zainaugurowała msza św. w warszawskiej Archikatedrze pw. Św. Jana Chrzciciela, której przewodniczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Arcybiskup w słowach skierowanych do wiernych podkreślił doniosłe znaczenie wielkopolskiego powstania, które jako wielki czyn musi być wspominane zarówno w Poznaniu, jak i Warszawie.

Po eucharystii uroczystości przeniosły się na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie przedstawiciele Prezydenta RP, władz miasta Warszawy, parlamentarzyści, władze Województwa Wielkopolskiego oraz wielkopolscy samorządowcy dokonali uroczystego złożenia wiązanek przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Obchody miały niezwykle uroczysty charakter, towarzyszyła im orkiestra i Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz liczne delegacje harcerzy, organizacji kombatanckich i uczniów z Wielkopolski. W pobliżu placu zaaranżowano także obóz powstańczy.
Po uroczystości Starosta Gnieźnieński złożył również wiązankę kwiatów na powstańczych mogiłach na Cmentarzu Powązkowskim.

Poza uczestnictwem w centralnych obchodach upamiętniających Powstanie Wielkopolskie, Członkowie Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego oraz Przewodniczący Rady Powiatu, wzięli udział w uroczystym „powrocie dowódcy” – kapitana Pawła Cymsa do Gniezna, które odbyły się 27 grudnia.
Starosta Dariusz Pilak wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Gnieźnieńskiego Telesforem Gościniakiem, po mszy w kościele garnizonowym złożyli wieniec przy grobie powstańca Pawła Cymsa na Akropolu Bohaterów na cmentarzu śś. Piotra i Pawła.

Dzień później bukiet kwiatów złożono także pod tablicą upamiętniającą Powstańców Wielkopolskich, która znajduje się przy ulicy Sobieskiego w Gnieźnie. Zwieńczeniem uroczystych obchodów 95. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w powiecie był udział Starosty Gnieźnieńskiego we mszy św. w Zdziechowie, która poprzedzała rekonstrukcję historyczną potyczki pod Zdziechową.

„Powstanie Wielkopolskie było narodowym zrywem przeciwko zniewoleniu i germanizacji. Bohaterstwo i męstwo powstańców, którzy walczyli za naszą wolność, nie dysponując nawet w pełni profesjonalnym uzbrojeniem, zasługują na szacunek i godne miejsce w pamięci potomnych” – mówił Starosta Dariusz Pilak. „Trzeba pamiętać, że zbrojny czyn powstańczy poprzedzony był oporem gospodarczym i kulturowym, dzięki którym przetrwała Polska i polskość” – dodał Starosta.

Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu.


drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki