Inwestycja w oświatę
Do najważniejszych założeń projektowych należy wprowadzenie zmian w systemie doskonalenia nauczycieli, umożliwiających integrację środowiska nauczycieli oraz dyrektorów, doskonalenie kompetencji nauczycieli poprzez wymianę doświadczeń oraz wsparcie nauczycieli na każdym etapie wprowadzania zmian. Po wyborze szkół
i przedszkoli zakwalifikowanych do udziaÅ‚u w projekcie, do każdej placówki trafi Szkolny Organizator Rozwoju Edukacji – osoba z wieloletnim doÅ›wiadczeniem w obszarze rozwoju edukacji, który nastÄ™pnie wspólnie z dyrekcjÄ… szkoÅ‚y i nauczycielami przeprowadzi diagnozÄ™ i wybierze wÅ‚aÅ›ciwy dla szkoÅ‚y temat doskonalenia. Dyrektorzy i nauczyciele bÄ™dÄ… mogli wybierać spoÅ›ród 24 tematów tak, aby zaproponowane doskonalenie trafnie odpowiadaÅ‚o na ich potrzeby i zainteresowania. Zaproponowane tematy majÄ… charakter ogólny, dziÄ™ki czemu bÄ™dzie możliwość dostosowania zagadnieÅ„ i dziaÅ‚aÅ„ do rzeczywistych potrzeb i oczekiwaÅ„ Å›rodowiska szkolnego. Równolegle do doskonalenia w poszczególnych szkoÅ‚ach lub przedszkolach utworzone zostanÄ…, na poziomie powiatu, cztery sieci współpracy, w ramach których dyrektorzy i nauczyciele z różnych miejscowoÅ›ci bÄ™dÄ… dzielić siÄ™ doÅ›wiadczeniami oraz wypracowywać nowe rozwiÄ…zania wspólnych problemów.
Szczególny nacisk na doskonalenie położony zostanie na te obszary edukacji, które
w ostatnich latach zostały objęte istotnymi zmianami. Dzięki temu pilotaż pozwoli nie tylko na weryfikację nowych form doskonalenia związanych z bezpośrednim wsparciem rozwoju szkoły, lecz także będzie okazją do spotkań, konsultacji, wymiany doświadczeń między dyrektorami i nauczycielami szkół wszystkich etapów edukacyjnych.
Projektem objętych zostanie 640 nauczycielek i nauczycieli z 8 przedszkoli i 56 szkół
z terenu powiatu gnieźnieńskiego.
Projekt zakończy się 30 czerwca 2015 roku, a na jego realizację Powiat Gnieźnieński otrzymał dofinansowanie w kwocie 1 240 620,00 zł.