BIPŚroda, 07.6.2023

Elfem do Gniezna

Elfem do Gniezna
Piątkowy, inauguracyjny przejazd ELF-a, w którym udział wzięli m.in.: Andrzej Massel z Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Alina Kujawska-Matanda, Członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego, potwierdził, trafność tej inwestycji. Pociąg pokonał ponad pięćdziesięciokilometrową trasę w zaledwie 25 minut i 48 sekundy.

Jak ważne jest kompleksowe realizowanie inwestycji transportowych w obszarze kolejowym pasażerowie naszego województwa przekonali się już po modernizacji torowiska linii Poznań – Wągrowiec. Dziś pociągi Kolei Wielkopolskich jeżdżą na tej linii z szybkością do 120 km/h – poprawiło to znacznie komfort podróżowania i skrócił się czas przejazdu. Kolejnym etapem poprawy warunków podróżowania na terenie województwa jest podwyższenie szybkości pociągów na linii Poznań – Gniezno, gdzie dotychczas pociągi jeździły z szybkością max. 120 km/h napotykając na wiele miejsc, gdzie ze względu na stan nawierzchni torowej konieczne było ograniczenie szybkości nawet do 40 km/h.

Wraz z nowym rozkładem jazdy (od 15.12.2013r.) zapoczątkowana będzie nowa jakość podróżowania na linii Gniezno – Poznań poprzez wprowadzenie do obsługi komfortowych pociągów EN76 „Elf” o wysokich parametrach eksploatacyjnych – wyposażonych w klimatyzację, przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych – zakupionych przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013.

W planowanym rozkładzie jazdy Koleje Wielkopolskie realizować będą zamówiony przez Samorząd Województwa rozkład jazdy kilkoma rodzajami pociągów:
  • pociągi kursujące z szybkością max. 130 km/h zatrzymujące się na każdej stacji
  • pociągi kursujące z szybkością max. 150 km/h zatrzymujące się na trasie Gniezno – Poznań – Gniezno na stacjach Pobiedziska i Biskupice Wlkp.


drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki