Gniezno kontra Poznań? czyli jak animozje przekuć w zaletę
O tym, że PoznaÅ„ coraz częściej akcentuje ‘swojÄ… stoÅ‚eczność’ wiadomo nie od dziÅ›. Powiat Gniezno (a konkretnie, Gniezno i Lednica) posiada jednak bardzo wiele atutów, stanowiÄ…cych przeciwwagÄ™ dla tego rodzaju poglÄ…dów. Naukowcy zajmujÄ…cy siÄ™ wiekami Å›rednimi sÄ… podzieleni w powyższej materii i nie należy siÄ™ temu zbytnio dziwić, bowiem różnica poglÄ…dów sprzyja rozwojowi nauki.
Tymczasem dużymi krokami zbliża siÄ™ 1050 rocznica Chrztu Polski. Animozje poznaÅ„sko – gnieźnieÅ„skie warto zatem wykorzystać w pozytywnym kierunku i taki wÅ‚aÅ›nie plan ma Narodowe Centrum Kultury, które to decyzjÄ… Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostaÅ‚o wskazane do przygotowania i realizacji ogólnopolskiej kampanii promocyjno – edukacyjnej dotyczÄ…cej jubileuszu Chrztu Polski.
Warto dodać, że od kilku miesięcy Starosta Dariusz Pilak zabiegał o obecność przedstawicieli komitetu gnieźnieńskiego ds. organizacji jubileuszu w ramach komitetu poznańskiego. Powyższe starania zostały zwieńczone tym, iż w pracach komitetu poznańskiego uczestniczą przedstawiciele Powiatu Gniezno, Miasta Gniezna i Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
DziÅ› wiadomo już, iż obchody jubileuszu 1050 – rocznicy Chrztu Polski przybraÅ‚y charakter paÅ„stwowy. Aktualnie jest tworzony ogólnopolski komitet honorowy jubileuszu, w skÅ‚ad którego wejdÄ… m.in. Prezydent RP, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, marszaÅ‚kowie wszystkich województw, zwierzchnicy koÅ›ciołów w Polsce. Swój wewnÄ™trzny komitet powoÅ‚aÅ‚ również Episkopat Polski.
Inauguracja obchodów jubileuszu Chrztu Polski rozpocznie się uroczystą konferencją prasową w Poznaniu we wrześniu 2013 roku, podczas której zostanie ogłoszony ogólnopolski konkurs na hasło i logotyp kampanii. W konferencji prasowej wezmą udział władze Gniezna i Poznania (szczebla powiatowego i miejskiego), arcybiskupi Gnieźnieński i Poznański oraz Marszałek i Wojewoda Wielkopolski, jak również przedstawiciele Narodowego Centrum Kultury. Podczas planowanej konferencji ma zostać podpisany specjalny list intencyjny o wspólnych przygotowaniach i obchodach uroczystości związanych z jubileuszem. Kulminacyjne obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski zaplanowano od kwietnia 2016 roku do końca 2016 roku.
Zostanie również przygotowana specjalna strona internetowa dedykowana jubileuszowi pod adresem
www.chrzest966.pl. Ogólnopolska kampania promocyjno – edukacyjna bÄ™dzie adresowana do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców (spoÅ‚eczeÅ„stwo polskie). BÄ™dzie ona zatem miaÅ‚a wszechstronny charakter i zróżnicowanÄ… tonacjÄ™, aby realizować ten sam cel. ZostanÄ… wykorzystane rozmaite Å›rodki wyrazu dostosowane do potrzeb różnych odbiorców – poprzez Internet, prasÄ™ – drukowanÄ…, radio i telewizjÄ™, outdoor oraz poprzez znane osobistoÅ›ci życia publicznego.
Jeszcze w 2013 roku Narodowe Centrum Kultury planuje wydać pÅ‚ytÄ™ (CD, winyl, mp3) z muzykÄ… zawierajÄ…cÄ… elektroniczne interpretacje tradycyjnych polskich pieÅ›ni katolickich np. Chwalcie łąki umajone, Z dawna Polski itd. CaÅ‚ość przygotuje jeden z najciekawszych i najlepiej rozpoznawanych na Å›wiecie kompozytorów muzyki elektronicznej i modern classical – MichaÅ‚ Jacaszek. Jego pÅ‚yty sÄ… wydawane w prestiżowych wytwórniach amerykaÅ„skich i Skandynawskich. Artysta skomponowaÅ‚ także muzykÄ™ do obsypanego nagrodami filmu „Sala samobójców” Jana Komassy.
W planach jest również wyprodukowanie filmu o św. Wojciechu. Narodowe Centrum Kultury planuje zlecić produkcję filmu fabularnego o patronie Gniezna, Polski i Europy, do której zaangażowany będzie reżyser i scenarzysta o światowej renomie.
JednÄ… z ciekawostek bÄ™dzie uruchomienie numeru 966 – telefonu do historyka. Pod tym numerem bÄ™dzie peÅ‚niÅ‚ dyżur historyk lub pracownik NCK, który bÄ™dzie udzielaÅ‚ informacji o kampanii dt. jubileuszu 1050 rocznicy Chrztu Polski.
Przypomnijmy, 1050 rocznica Chrztu Polski przypada w roku 2016. Chrzest Polski to zwyczajowa nazwa początku procesu chrystianizacji państwa polskiego i dziejów państwa polskiego. Proces ten został zapoczątkowany przez osobisty chrzest Mieszka I w 966 roku (najczęściej podawaną datą jest
14 kwietnia 966 roku, ponieważ zgodnie z ówczesnym zwyczajem ceremonia odbywała się w Wielką Sobotę).
Rok 966 jest datą, od której rozpoczynają się dzieje Polski. Ze źródeł spisanych niewiele wiadomo
o tym, co działo się wcześniej na ziemiach nad Wisłą, Wartą i Odrą. Dwa najstarsze wydarzenia zapisane w Kronikach Galla Anonima to małżeństwo Mieszka z Dobrawą oraz chrzest Mieszka. Znaczenia Chrztu Polski nie da się przecenić. Od tego momentu nasza Ojczyzna zyskała swój stabilny, jednorodny fundament duchowy.
W perspektywie religijnej chrzest pozwolił dokonać zasadniczego zwrotu. Na płaszczyźnie politycznej chrzest odgrywał rolę państwowotwórczą. W dziedzinie edukacji chrześcijaństwo przyniosło wiedzę
o świecie, także poza ziemskim. Na płaszczyźnie kultury chrzest odegrał rolę cywilizacyjną.
W dziedzinie sztuki chrzest podniósł poziom polskiej architektury.