BIPNiedziela, 28.5.2023

W Gnieźnie odbył się Festiwal Kultury Żydowskiej i Izraelskiej

Gości powitał Prezes Towarzystwa Wielkopolska – Izrael Bogusław Łowiński oraz Dyrektor szkoły Rafał Stańczak. Wśród wielu znamienitych gości był m.in. Stanisław Waseńczuk – Gnieźnianin odznaczony Orderem Sprawiedliwych Wśród Narodów „Yadwaschem” - najwyższym odznaczeniem izraelskim przyznawanym przedstawicielom innych narodowości.

Jako pierwszy głos zabrał Tadeusz Panowicz, który przedstawił historię narodu żydowskiego na Ziemi Gnieźnieńskiej oraz zaprosił do zwiedzania wystawy swojego autorstwa pt. „Judaika gnieźnieńskie”. Z prelekcją na temat „Dlaczego bliski jest nam Stary Testament” wystąpił ks. Tadeusz Hanelt. Z kolei o tym jak studenci Collegium Europaeum Gnesnense interesują się kwestią żydowską opowiedziała dr Aleksandra Boroń. Obecnie CEG czyni starania dt. uruchomienia Centrum Studiów Żydowskich. Ponadto jeżeli pomysł zostanie zaakceptowany przez Senat UAM w Poznaniu to już wkrótce w Gnieźnie zostanie uruchomiony nowy kierunek – hebraistyka.

O wspólnej historii wspomniał również Starosta niemiecki Peer Giesecke mówiąc „nie ma przyszłości narodu, bez pamiętania o przeszłości”. Starosta wyraził swoje ubolewanie z powodu wydarzeń z czasów II wojny światowej i jednocześnie podkreślił swoją wolę utrzymywania w dalszym ciągu dobrych stosunków polsko-niemieckich w duchu tolerancji i wzajemnego poszanowania.

Prezes Towarzystwa Wielkopolska-Izrael przedstawił również projekt budowy pomnika upamiętniającego Żydów gnieźnieńskich i synagogi żydowskiej w Gnieźnie.

Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna, gdzie z repertuarem muzyki żydowskiej wystąpił zespół Szkoły Muzycznej w Gnieźnie. Gwiazdą wieczoru był Zespół „Shalom” z Poznania w składzie: Joanna Królikowska – fortepian, Andrzej Laskowski – kontrabas, Jerzy Karwowski – klarnet i saksofon, Katarzyna Klebbe – skrzypce, Ewa Stańko – wokal oraz Bogusław Łowiński – wokal.

Po udanym koncercie odbyła się degustacja potraw żydowskich przygotowanych przez restaurację KASYNO w Gnieźnie oraz piekarnię-ciastkarnię BOROWIAK.

Patronat medialny nad imprezą sprawowali: PTV, TV Gniezno, Radio Plus, Przegląd GnieźnieńskiPowitanie gości przez Prezesa Towarzystwa Wielkopolska - Izrael Bogusława Łowińskiego i Dyrektora Szkoły Muzycznej Rafała Stańczaka
Gości powitał również Starosta Jacek Kowalski
Prelekcja ks. Tadeusza Hanelta na temat „Dlaczego bliski jest nam Stary Testament”
O wspólnej historii mówił Starosta Peer Giesecke
Występ zespołu Szkoły Muzycznej
Projekt pomnika upamiętniającego Żydów Gnieźnieńskich i synagogę
Starostowie Jacek Kowalski i Peer Giesecke - współpraca w duchu tolerancji i wzajemnego poszanowania
Występ zespołu "Shalom" z Poznania


Agnieszka Rzempała-Chmielewska

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki