BIPÅšroda, 07.6.2023

Złoty Kodeks Gnieźnieński

Złoty Kodeks Gnieźnieński
ZÅ‚oty Kodeks GnieźnieÅ„ski – „Codex Aureus Gnesnensis”, jest caÅ‚y napisany zÅ‚otem na purpurowym tle, z 24 caÅ‚ostronicowymi iluminacjami przedstawiajÄ…cymi głównie sceny z życia i mÄ™ki Chrystusa i przepiÄ™knymi romaÅ„skimi inicjaÅ‚ami z XI wieku. Najprawdopodobniej jest to dar BolesÅ‚awa ÅšmiaÅ‚ego dla Katedry GnieźnieÅ„skiej.

Program UNESCO „Pamięć Åšwiata” (Memory of the World) zostaÅ‚ utworzony w roku 1992. Jego celem jest podejmowanie dziaÅ‚aÅ„, sÅ‚użących zachowaniu, ratowaniu i udostÄ™pnianiu dziedzictwa dokumentacyjnego. Najbardziej widocznym przejawem dziaÅ‚alnoÅ›ci Programu jest miÄ™dzynarodowa Lista, na którÄ… wpisywane sÄ… obiekty o Å›wiatowym znaczeniu historycznym lub cywilizacyjnym. Aktualnie Lista obejmuje 238 dokumentów. Oprócz Listy miÄ™dzynarodowej tworzone sÄ… rejestry, gromadzÄ…ce obiekty o szczególnym znaczeniu dla poszczególnych krajów i regionów.

Obok Złotego Kodeksu na Liście Krajowej znajdują się m.in.: Autograf dzieła Mikołaja Kopernika De revolutionibus; akt Konfederacji Generalnej Warszawskiej z 1573 roku, rękopisy Fryderyka Chopina w zbiorach Biblioteki Narodowej i Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, podziemne archiwum getta warszawskiego (tzw. Archiwum Ringelbluma), tablice 21 Postulatów Gdańskich z Sierpnia 1980.

Na światowej liście znajdują się m.in.: Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela (Francja); rękopis Symfonii Nr 9 d-moll, op.125 Beethovena (Niemcy); Dziennik wyprawy Jamesa Cooka (Australia); czy najstarsza inskrypcja islamska (Arabia Saudyjska).

Uroczystość inauguracyjna Listy Krajowej odbędzie się 4 maja br, prawdopodobnie w pałacu Prezydenckim w Warszawie.
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki