Gnieźnieńska wystawa w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej
Towarzyszył mu JE Ksiądz Abp Prymas Polski Józef Kowalczyk, który objął ekspozycję honorowym patronatem. W uroczystości udział wzięli senatorowie i posłowie oraz władze samorządowe.
„CieszÄ™ siÄ™, że goÅ›cimy w Senacie wystawÄ™ ukazujÄ…cÄ… poczÄ…tki paÅ„stwa polskiego” – takimi sÅ‚owami rozpoczÄ…Å‚ swojÄ… wypowiedź Bogdan Borusewicz. MarszaÅ‚ek zaznaczyÅ‚, że przypominanie o znaczeniu Gniezna w ksztaÅ‚towaniu siÄ™ Polski jest niezwykle ważne, tym bardziej w miejscu takim jak Senat, który jest odwiedzany nie tylko przez mÅ‚odzież, ale
i Polaków z kraju i ze świata, a także zagranicznych gości.
Prymas Polski Józef Kowalczyk nie krył radości ze swojej kolejnej wizyty w Senacie. Podkreślił, że parlament to nie tylko miejsce służące uchwalaniu ustaw, ale jego rolą powinno być również kultywowanie pamięci o sprawach istotnych dla polskiej tożsamości
i kultury. Jak zaznaczył, w to dzieło wpisuje się prezentowana w Senacie wystawa ukazująca początki polskiej państwowości. Na końcu swojej wypowiedzi zaapelował, by każdy Polak czuł się w Gnieźnie jak u siebie.
Podczas otwarcia głos zabrał również Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego Dariusz Pilak, którzy zapraszał do odwiedzenia miasta i powiatu gnieźnieńskiego. Po oficjalnych wystąpieniach, zebranych gości oprowadził po ekspozycji jej współautor Gerard Radecki, dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego.
Ekspozycja „Polska okoÅ‚o roku 1000. Gniezno pierwszÄ… stolicÄ…”, powstaÅ‚a w celu unaocznienia zwiedzajÄ…cym doniosÅ‚ej roli Gniezna dla paÅ„stwowoÅ›ci polskiej i rozwoju polskiego KoÅ›cioÅ‚a.Poprzez bogatÄ… szatÄ™ graficznÄ… i przystÄ™pne opisy wystawa przybliża charakter Gniezna jako pierwszej stolicy w okresie panowania dynastii Piastów, wskazujÄ…c jednoczeÅ›nie na fakt iż to wÅ‚aÅ›nie w Gnieźnie powstaÅ‚o pierwsze arcybiskupstwo,
a Gnieźnieńska Katedra do dziś jest miejscem przechowywania relikwii św. Wojciecha.
Specjalnie opracowane teksty uzupełnione zostały ilustracjami oraz zbiorem kopii wybranych zabytków pochodzących z wczesnopiastowskiego grodu gnieźnieńskiego.
Na ilustracje składają się mapki, fotografie i rekonstrukcje rysunkowe obiektów czy zdarzeń historycznych. Komentarze zawarte na wszystkich planszach opierają się na wynikach najnowszych badań archeologicznych i historiograficznych. Dodatkową atrakcją wystawy jest prezentacja wiernej kopii Drzwi Gnieźnieńskich w naturalnej wielkości wraz ze specjalnym komentarzem ilustracyjno-opisowym na jednym z plakatów.
Całość ekspozycji składa się z wolnostojącej kopii Drzwi Gnieźnieńskich,16 plansz wielkości 1,4m x 0,9m umieszczonych w aluminiowych dwustronnych gablotach oraz
z zestawu kopii wybranych eksponatów, prezentowanych w 6 gablotach stolikowych.
Inicjatorem przedsięwzięcia jest Senator Rzeczypospolitej PolskiejPiotr Gruszczyński. Mecenasami wystawy są Starosta Gnieźnieński Dariusz Pilak oraz Prezydent Miasta Gniezna Jacek Kowalski. Patronat Honorowy nad wystawą objął Prymas Polski JE Ksiądz Abp Józef Kowalczyk.

(MPPP, fot. Dariusz Pietraszewski)