Im większe trudności na początku, tym większa szansa na sukces w przyszłości
Dużo zÅ‚ego na poczÄ…tku dziaÅ‚ania Rady przyniosÅ‚y doniesienia medialne, które zupeÅ‚nie w drugÄ… stronÄ™ odczytaÅ‚y i zinterpretowaÅ‚y intencje Rady (…) - powiedziaÅ‚ Starosta Dariusz Pilak otwierajÄ…c konferencjÄ™ w dniu 9 listopada w Kolegium Europejskim w Gnieźnie poÅ›wiÄ™conÄ… Szlakowi Piastowskiemu.
„Szlak Piastowski – aktualny stan, szansa na wykorzystanie jego potencjaÅ‚u turystycznego w perspektywie 2014 – 2020” – tak brzmiaÅ‚ tytuÅ‚ konferencji, która zgromadziÅ‚a ponad 160 osób z obszaru dwóch województw. W konferencji, na którÄ… zaproszenie wystosowali MarszaÅ‚ek Województwa Kujawsko – Pomorskiego, MarszaÅ‚ek Województwa Wielkopolskiego oraz Starosta GnieźnieÅ„ski wziÄ™li udziaÅ‚ samorzÄ…dowcy, przedstawiciele Å›wiata nauki z uczelni wyższych w Poznaniu, Toruniu, Bydgoszczy i Gnieźnie, przedstawiciele organizacji turystycznych, informacji turystycznych, zarzÄ…dcy obiektów szlaku, muzealnicy, przewodnicy oraz czÅ‚onkowie Rady Programowo – Naukowej ds. Szlaku Piastowskiego. W konferencji uczestniczyÅ‚ również WicemarszaÅ‚ek Województwa Kujawsko – Pomorskiego Dariusz Kurzawa oraz przedstawiciel Polskiej Organizacji Turystycznej Filip PÅ‚odzieÅ„.
Głównym punktem obrad podczas konferencji w dniu 9 listopada br. byÅ‚a prezentacja wyników audytu przeprowadzonego przez dra Armina Mikos von Rohrscheidt. Ponadto zgodnie z programem zostaÅ‚y wygÅ‚oszone nastÄ™pujÄ…ce referaty na temat: „Komercjalizacja produktów i współpraca sieciowa warunkiem rozwoju produktu turystycznego” przez dra Artura Kasprowicza, eksperta z Wyższej SzkoÅ‚y Gospodarki z Bydgoszczy oraz „Pakiety turystyczne – czy to siÄ™ może udać? PoznaÅ„skie case study” przez Jana Mazurczaka, prezesa PoznaÅ„skiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. O roli Biskupina mówili Agnieszka MaÅ‚ecka, Kierownik WydziaÅ‚u Promocji i Rozwoju Lokalnego Starostwa Powiatowego w Å»ninie oraz WiesÅ‚aw ZajÄ…czkowski, Dyrektor Muzeum w Biskupinie, natomiast o perspektywach dziaÅ‚ania Organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski” opowiedziaÅ‚ Jacek WrzesiÅ„ski, jej przewodniczÄ…cy.
Starosta Dariusz Pilak przybliżył genezę powstania Rady. W listopadzie 2009 roku w Gnieźnie odbyła się konferencja dt. pobudzenia rozwoju i promocji Szlaku Piastowskiego Inicjatorem niniejszej konferencji byli Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Starosta Gnieźnieński. Na ówczesne spotkanie przybyło wiele osób zarówno z Wielkopolski, jak i z województwa kujawsko-pomorskiego. Konsekwencją tego wydarzenia było powołanie zespołu roboczego pod kierownictwem prof. Adrzeja Wyrwy, Dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. W niniejszej grupie znalazło się kilka osób, w tym również przedstawiciel Starosty Gnieźnieńskiego. Po kilku spotkaniach i wielu wnioskach co do aktualnego stanu Szlaku Piastowskiego, jego autentyczności, spójności tematycznej itp. grupa profesora uznała, że konieczne jest przejęcie nadzoru dalszych prac przez Marszałka, który jako jedyny może wpłynąć na podjęcie dalszych konstruktywnych działań.
RównoczeÅ›nie – zupeÅ‚nie niezależnie od w/w dziaÅ‚aÅ„ – jeden z nielicznych w Polsce badaczy szlaków kulturowych dr Armin Mikos von Rohrscheidt wydaÅ‚ swojÄ… najnowszÄ… publikacjÄ™ poÅ›wiÄ™conÄ… regionalnym szlakom tematycznym, w której szczegółowymi badaniami objÄ…Å‚ kilka szlaków kulturowych w Polsce. ByÅ‚y to: Szlak Piastowski, Szlak Cysterski, Szlak Zabytków Techniki Województwa ÅšlÄ…skiego, Pomorski Szlak Bursztynowy oraz Szlak Sakralnej Sztuki Barokowej. OkazaÅ‚o siÄ™, że choć Szlak Piastowski jest najlepiej zmaterializowanym szlakiem turystycznym w Polsce, to jego poziom autentycznoÅ›ci i spójnoÅ›ci tematycznej pozostawia wiele do życzenia.
Na początku 2011 roku z inicjatywy władz Powiatu Gnieźnieńskiego został skierowany wniosek do Marszałka Województwa Wielkopolskiego o objęcie honorowym patronatem wszelkich prac zmierzających do poprawy oferty Szlaku Piastowskiego.
W maju 2011 roku MarszaÅ‚ek Marek Woźniak powoÅ‚aÅ‚ RadÄ™ Programowo- NaukowÄ… ds. Szlaku Piastowskiego. Ze wzglÄ™dów oczywistych w wiÄ™kszoÅ›ci zÅ‚ożonÄ… z przedstawicieli podmiotów zlokalizowanych na terenie Wielkopolski. Ale w pierwszym spotkaniu wziÄ™li już udziaÅ‚ i zostali również powoÅ‚ani do Rady przedstawiciele samorzÄ…du województwa kujawsko – pomorskiego. Temat spotkaÅ‚ siÄ™ z przychylnoÅ›ciÄ… również i po stronie MarszaÅ‚ka Województwa Kujawsko – Pomorskiego, który powoÅ‚aÅ‚ kolejnych czÅ‚onków Rady ze strony swojego województwa
Aktualnie w skład Rady wchodzą 24 osoby. Na mocy listu intencyjnego podpisanego przez obu marszałków w dniu 4 września w Gnieźnie Starosta Gnieźnieński pełni funkcję przewodniczącego rady, a przedstawiciele obu marszałków - wiceprzewodniczących Rady. Decyzję co do składu Rady podejmują tylko i wyłącznie marszałkowie. Rada dotychczas odbyła 6 spotkań, w odstępstwach co trzy miesiące między spotkaniami. Kolejny raz Rada spotka się na początku grudnia br., tym razem w Biskupinie.
Przypomnijmy, Rada założyła sobie trzy etapy prac:
- ocena historyczna spójności szlaku
- analiza organizacji ruchu turystycznego – przeprowadzenie audytu turystycznego
- promocja szlaku oraz przygotowanie dokumentów strategicznych pod przyszły projekt unijny rozwoju infrastruktury Szlaku Piastowskiego
Należy również pamiÄ™tać, iż Rada wyznaczyÅ‚a kryteria przynależnoÅ›ci obiektów do szlaku. Nowy przebieg szlaku zostaÅ‚ wyznaczony, a MarszaÅ‚kowie przyjÄ™li i zalegalizowali wszystko to, co Rada dotychczas wypracowaÅ‚a. Szlak Piastowski to nie jest jednak sztywny twór. Szlak żyje, ewaluuje, rozwija siÄ™, powstajÄ… nowe obiekty. IstotnÄ… kwestiÄ… jest – aby te obiekty, które powstajÄ… i które chcÄ… być traktowane jako obiekty szlaku odnosiÅ‚y siÄ™ do głównej idei szlaku. ZostaÅ‚y wyznaczone KLUCZOWE OBIEKTY SZLAKU, jako te sztandarowe obiekty, które w sposób jak najbardziej wiarygodny niosÄ… przesÅ‚anie tematyki szlaku. Obiekty kluczowe szlaku sÄ… magnesami, które ten szlak definiujÄ…. Natomiast oczywistym jest, że w przestrzeni szlaku znajdujÄ… siÄ™ również i inne obiekty. Te inne – mogÄ… stanowić dodatkowÄ… atrakcjÄ™ danego regionu.
Aktualnie Rada przygotowuje siÄ™ do siÄ™gniÄ™cia po unijne pieniÄ…dze w kolejnej perspektywie 2014 – 2020 (beneficjentami miaÅ‚yby być dwie regionalne organizacje turystyczne). MarszaÅ‚kowie aprobujÄ…c dziaÅ‚ania Rady wyrazili gotowość ujÄ™cia Szlaku Piastowskiego, jako jednego z kluczowych obszarów rozwoju gospodarczego obu województw, co winno skutkować zagwarantowaniem Å›rodków finansowych na projekt zwiÄ…zany z rozwojem infrastruktury turystycznej na Szlaku Piastowskim. Projekt ma mieć charakter kluczowy – co oznacza, że miaÅ‚by siÄ™ on znaleźć na liÅ›cie projektów nie objÄ™tych konkursem.
Czy tak się stanie, czy Szlak Piastowski otrzyma w najbliższych latach mocny zastrzyk finansowy na rozwój infrastruktury oraz na jego promocję? Czas pokaże.
Informacje o dziaÅ‚alnoÅ›ci Rady do pobrania –
kliknij tutaj