I Powiatowy Festiwal Piosenki Ekologicznej
Festiwal zostaÅ‚ zorganizowany przez Specjalny OÅ›rodek Szkolno–Wychowawczy w KÅ‚ecku i WydziaÅ‚ Ochrony Åšrodowiska, Rolnictwa i LeÅ›nictwa Starostwa Powiatowego w Gnieźnie w ramach przedsiÄ™wziÄ™cia pn. „Podnoszenie Å›wiadomoÅ›ci proekologicznej mieszkaÅ„ców oraz propagowanie i realizacja zasad zrównoważonego rozwoju poprzez konkursy i inne imprezy upowszechniajÄ…ce wiedzÄ™ ekologicznÄ…” i dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Åšrodowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Celem festiwalu było rozwijanie u uczniów zainteresowania problematyką ochrony przyrody, podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, popularyzacja śpiewania wśród dzieci i młodzieży, samokształcenie muzyczne, poszukiwanie osób szczególnie uzdolnionych i promowanie młodych talentów.
Uroczystego otwarcia konkursu muzycznego dokonali: CzÅ‚onek ZarzÄ…du Powiatu GnieźnieÅ„skiego – Alina Kujawska–Matanda oraz Dyrektor Specjalnego OÅ›rodka Szkolno–Wychowawczego im. hm. Zygmunta Imbierowicza w KÅ‚ecku – Adam Serwatka, życzÄ…c uczestnikom udanej zabawy poprzez rozwijanie swoich pasji artystycznych i ekologicznych. UdziaÅ‚ w Powiatowym Konkursie Piosenki Ekologicznej zgÅ‚osiÅ‚o 6 placówek z powiatu gnieźnieÅ„skiego i 1 z powiatu wÄ…growieckiego.
Wykonawców oceniało jury, biorąc pod uwagę: dobór repertuaru związanego z charakterem konkursu, poziom warsztatu wykonawczego, interpretację wokalno-sceniczną, ekologiczny strój sceniczny, tekst własnego autorstwa i używanie dodatkowych instrumentów muzycznych.
Wszystkie występy zostały przygotowane z dużym zaangażowaniem zarówno występujących zespołów jak i ich nauczycieli, poziom festiwalu był bardzo wysoki, piosenki ciekawie wykonane. Po wnikliwych naradach komisja konkursowa postanowiła przyznać 4 nagrody główne i 3 wyróżnienia:
- I miejsce - Specjalny OÅ›rodek Szkolno–Wychowawczy im. hm. Zygmunta Imbierowicza z KÅ‚ecka z repertuarem „Do kosza” poÅ›wieconym segregacji odpadów
- II miejsce - Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka z Gniezna z piosenkÄ… „Jasne niebo” oraz Warsztaty Terapii ZajÄ™ciowej im. dr Heleny Bujarskiej z KÅ‚ecka „Ekologia wedÅ‚ug niepokornych”
- III miejsce - Specjalny OÅ›rodek Szkolno - Wychowawczy nr 1 z Gniezna „Ziemia, zielona wyspa”
Wyróżnienia:
- Specjalny OÅ›rodek- Szkolno – Wychowawczy im. Janusz Korczaka z WÄ…growca „Piosenka ekologiczna”;
- Warsztaty Terapii ZajÄ™ciowej z Gniezna „Ziemia, zielona wyspa”;
- Specjalny OÅ›rodek Szkolno - Wychowawczy nr 2 z Gniezna „Moja planeta”.
Nagrody, w postaci sprzÄ™tu rekreacyjno – sportowego wszystkim wykonawcom wrÄ™czali: Alina Kujawska–Matanda CzÅ‚onek ZarzÄ…du Powiatu GnieźnieÅ„skiego, Magdalena MusiaÅ‚owicz Dyrektor WydziaÅ‚u Ochrony Åšrodowiska, Rolnictwa i LeÅ›nictwa Starostwa Powiatowego w Gnieźnie oraz Adam Serwatka Dyrektor Specjalnego OÅ›rodka Szkolno–Wychowawczego w KÅ‚ecku.
Dodatkowymi atrakcjami festiwalu były: gościnny występ zespołu muzycznego, przy którym wszyscy bawili się znakomicie, przejażdżki quadem oraz gazikiem, a także zwiedzanie gospodarstwa agroturystycznego. Na wszystkich uczestników muzyczno-ekologicznej zabawy czekał również gorący posiłek. Uczestnicy festiwalu wyjeżdżali z uśmiechem na twarzy, zadowoleniem oraz nadzieją spotkania za rok. Warto podkreślić że forma edukacji ekologicznej, jaką jest organizacja festiwalu nie tylko upowszechnia wiedzę o przyrodzie, propaguje konkretne zachowania korzystne dla środowiska, ale inspiruje dzieci i młodzież do działań w zakresie jego ochrony oraz uświadamia odpowiedzialność za stan środowiska poprzez zabawę. Jest to szczególny charakter pracy dydaktyczno-wychowawczej wśród dzieci i młodzieży. Idea konkursu ukazuje zaangażowanie i umiejętność przekazywania przez dzieci nabytych wiadomości ekologicznych w formie śpiewu. Mając na uwadze powyższe Starostwo Powiatowe w Gnieźnie planuje kontynuować nową formę jaką jest organizacja festiwalu, zachęcając do udziału również sąsiednie powiaty.