BIPNiedziela, 04.6.2023

Dożynki Powiatowo - Gminne w Witkowie

Dożynki Powiatowo - Gminne w Witkowie
Po zakończeniu nabożeństwa spod kościoła wyruszył barwny korowód dożynkowy prowadzony przez Samorządową Orkiestrę Dętą Miasta i Powiatu Gnieźnieńskiego. Kolorytu dodawali przebrani w ludowe stroje członkowie zespołów wokalnych oraz imponujące wieńce dożynkowe reprezentujące poszczególne gminy Powiatu Gnieźnieńskiego oraz sołectwa gminy Witkowo.

Rozśpiewany korowód, do którego stopniowo dołączali mieszkańcy miasta, przemaszerował głównymi ulicami Witkowa na Stadion Miejski, gdzie odbyła się dalsza część dożynek.

Uroczystości obrzędowe święta plonów rozpoczęły się od wspólnego odśpiewania hymnu oraz wysłuchania hejnału Powiatu Gnieźnieńskiego i hejnału gminy Witkowo. Następnie głos zabrali gospodarze dożynek, czyli burmistrz Gminy i Miasta Witkowo - Krzysztof Szkudlarek oraz Starosta Gnieźnieński - Dariusz Pilak.

Dożynki to czas dziękczynienia za szczęśliwe zbiory darów ziemi. Są one symbolem przywiązania do tradycji narodowej, a dzielenie się chlebem to znak wzajemnego szacunku i uznania. Są one uwieńczeniem całorocznej pracy rolnika, który bardzo często zmaga się z przeciwnościami natury. Tak też było w tym roku, wszyscy pamiętamy mroźną zimę, brak pokrywy śnieżnej i potrzebę wiosennych przesiewów niemalże wszystkich upraw. Dożynki to czas podsumowań i refleksji, zarówno nad przeszłością, jak i przyszłością. Właśnie w takim uroczystym dniu zastanawiam się jakich słów użyć by wyrazić swoją wdzięczność, uznanie, szacunek, podziw i podziękowanie dla trudu jakiego dokonaliście by zebrać zbiory z ziemi dającej nam wszystkim chleb. Z wielkim szacunkiem chylę głowę przed bochnami chleba i wieńcami, przed symbolami, w których zawarta jest wasza troska, lęk i obawa o przyszłość swoich gospodarstw, ale z drugiej strony te symbole zawierają wiarę i nadzieję na lepsze jutro. Właśnie za tą wiarę i nadzieję bardzo Wam dzisiaj dziękuję. Nie każdy zna pracę rolnika, nie każdy potrafi solidaryzować się z jego niepokojem o dobrą pogodę, ale każdy pragnie chleba na swoim stole. Wszyscy przynosimy owoce swojej pracy, każdy z nas ma wpływ na uprawę roli, która nazywa się Polska. W tym uroczystym dniu pragnę całej braci rolniczej złożyć serdeczne podziękowania i życzyć dalszego rozwoju Waszych gospodarstw, coraz wyższych plonów, satysfakcji z pracy na roli i dobrego zdrowia - mówił Krzysztof Szkudlarek. Następnie burmistrz powitał wszystkich zgromadzonych oraz zaproszonych gości, wśród których znaleźli się m.in.: Posłowie na Sejm RP: Tadeusz Tomaszewski, Paweł Arndt oraz przedstawiciel Posła na Sejm RP Zbigniewa Dolaty - Andrzej Kwapich, senator Piotr Gruszczyński, Prezydent Miasta Gniezna - Jacek Kowalski, Przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego - Zdzisław Kujawa, Przewodnicząca Rady Miasta Gniezna - Maria Kocoń, Przewodniczący Rady Miejskiej w Witkowie - Bogusław Mołodecki, burmistrzowie i wójtowie wszystkich gmin powiatu gnieźnieńskiego, a także przedstawiciele rad gmin, wojska oraz instytucji i organizacji rolniczych. Następnie głos zabrał współgospodarz dożynek - Starosta Gnieźnieński Dariusz Pilak. Na wstępie wyraził serdeczne podziękowania dla wszystkich osób, które przyczyniły się do tego, że po jedenastu latach, ponownie udało się zorganizować w Witkowie Dożynki Powiatowo - Gminne.

W ten uroczysty dzień zamykamy kolejny rok pracy na roli. Cieszę się, że mogę być z Wami, tu w Witkowie i wspólnie dziękować za to co ziemia zrodziła przez ostatnie dwanaście miesięcy. Praca na roli to nie tylko dążenie do radości i zysku z osiągniętych plonów, to przede wszystkim ciężki wysiłek okraszany wyrzeczeniami i poświęceniami. Trudna pogoda w mijającym roku była tego dobrym przykładem. Jednak poradziliście sobie z tymi przeciwnościami. Patrząc przez pryzmat wsi naszego powiatu widzę jak zmienia się rolnictwo. Coraz częściej korzystacie z nowoczesnych rozwiązań, programów unijnych, a nie brakuje także rolników zachowujących tradycyjne sposoby pracy na roli oraz gospodarstw ekologicznych. Dziś rolnik to obrotny przedsiębiorca, logistyk, osoba która musi odpowiednio zaplanować swój czas, poznać nowe trendy by nie pozostawać w tyle za innymi. Życzę Wam aby przyszły rok był lepszy od tegorocznego, byśmy spotkali się na kolejnych dożynkach w dobrej atmosferze. Życzę udanej zabawy, ten dzień należy do Was! - powiedział Dariusz Pilak. Po zakończeniu przemówień gospodarzy, Zespół Pieśni i Tańca „Przygodzice” zaprezentował „obrzęd chleba”, przypominając tradycje towarzyszące żniwom.

Następnie starostowie dożynek: powiatowych - Pani Maria Smelkowska z Brzózek i Pan Tomasz Szeszycki z Witkówka oraz gminnych – Pani Arleta Mikołajczak z Małachowa Złych Miejsc i Pan Tomasz Wędzikowski z Mąkownicy, przekazali na ręce gospodarzy chleby dożynkowe, którymi gospodarze dożynek podzielili się z zebranymi.

Gdy ten tradycyjny obrzęd dobiegł końca przyszedł czas na wyróżnienia przyznawane przez starostę. Najpierw odznakę honorową Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymali: Pan Roman Walczak z Mielżyna, Pan Szymon Przespolewski ze Skorzęcina, Pan Janusz Nowaczyk z Ruchocinka, Pan Jacek Barc z gminy Gniezno, Pan Tadeusz Bereziński i Pan Zbigniew Domagalski z gminy Mieleszyn, Pan Bogumił Kapuściński, Pan Tadeusz Nowakowski z gminy Gniezno, Pan Jarosław Nitka i Pan Roman Winiarski z gminy Kłecko.

Następnie Starosta Gnieźnieński nadał specjalne wyróżnienie za szczególne zasługi dla wsi i wkład w odkrywanie smaków Powiatu Gnieźnieńskiego i promowanie małej Ojczyzny, Pani Stefanii Marciniak z Małachowa Kępe.

Nagrody otrzymali także rolnicy z gmin powiatu, którzy wyróżniają się w różnych kategoriach rolniczych.

Na zakończenie części oficjalnej życzenia i listy gratulacyjne złożyli również zaproszeni goście, po czym przyszedł czas na dobrą zabawę, o co zadbali prezentujący się na scenie artyści. Wśród licznych zespołów, które umilały zebranym pobyt na dożynkach znalazły się m.in.: Zespół Wokalny „Semplicze” z Lubinia, Zespół Artystyczny „Świerszcze”.

O godzinie 17.00 tłum na stadionie zdecydowanie się powiększył, gdyż mieszkańcy całego powiatu przybyli by zobaczyć występ - zespołu „TOP ONE”.

Kultowy zespół zaprezentował swoje największe przeboje, które wprowadziły zgromadzoną publiczność w doskonały nastrój.

Trwający blisko półtorej godziny koncert tak bardzo podobał się zgromadzonym, że nie obyło się bez bisu, po którym scena zasypana została kwiatami rzucanymi przez największe fanki.

Po występach artystów przystąpiono do rozlosowania głównych nagród w trzech loteriach fantowych. Kilku szczęśliwców wróciło do domu z cennymi nagrodami, wśród których znalazły się min.: rower, kuchenka mikrofalowa, zmywarka, telewizor LCD, odkurzacz.

Obchodom tegorocznych dożynek towarzyszyło również wiele innych atrakcji, jak m.in.: wystawa maszyn rolniczych, płodów rolnych, warzyw i kwiatów, park zabaw dla najmłodszych czy stoiska ze specjałami wiejskiej kuchni.
W ramach święta plonów odbył się również konkurs wieńcy żniwnych. Jury konkursu, po długich naradach, zdecydowało, że pierwsze miejsce należy się wieńcowi wykonanemu przez mieszkańców Małachowa Złych Miejsc, drugie miejsce przypadło wieńcowi z Gorzykowa, a trzecie zdobyli mieszkańcy Ruchocina. Wszystkie wsie, które wykonały wieńce konkursowe otrzymały nagrody pieniężne adekwatne do zdobytego miejsca.

Wzorem lat poprzednich dożynkom towarzyszył również turniej piłki nożnej, w którym pierwsze miejsce zdobyła drużyna z Kamionki, drugie sołectwo Ćwierdzin, a trzecie ekipa z Mielżyna.

Zorganizowano także zawody strzeleckie, w których pierwsze miejsce zdobył Pan Mariusz Petelski, drugie Pan Leszek Sawicki, a trzecie przypadło Panu Tadeuszowi Zarycznemu. Specjalne wyróżnienie otrzymała także najlepsza wśród kobiet - Pani Dorota Zawieja.

Całodzienna impreza dożynkowa zakończyła się zabawą taneczną, podczas której mieszkańcy do późnych godzin nocnych świetnie bawili się przy muzyce zespołu „Fortesimo”. Tegoroczne święto plonów zakończyło się dużym sukcesem. Przez cała niedzielę mieszkańcy powiatu mieli okazję do świetnej zabawy w Witkowie i na pewno na długo zapamiętają spędzony tutaj czas. Organizatorzy pragną złożyć podziękowania sponsorom oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania Dożynek Powiatowo - Gminnych - Witkowo 2012.

Źródło: www.witkowo.pldrukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki