BIPPoniedziałek, 29.5.2023

Gmina Trzemeszno liderem w agroturystyce.

W konkursie wzięło udział 13 gospodarstw agroturystycznych. Zgłoszono do oceny 8 produktów agroturystycznych.
Komisja wizytowała uczestników konkursu przez 5 dni pokonując 450 km. W skład komisji weszli przedstawiciele starostwa w osobach:

  • p. Krystyna Chlasta- przewodnicząca Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Aktywizacji Zawodowej Rady Powiatu Gnieźnieńskiego
  • p. Bolesław Dziel- członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego
  • p. Agnieszka Rzempała-Chmielewska- Dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju

    oraz przedstawiciele lokalnej prasy:
  • p. Beata Szymanowska- reprezentująca Wiadomości Gnieźnieńskie
  • P. Jarosław Mikołajczyk- reprezentujący Przegląd Gnieźnieński
A oto skrót pracy komisji w oczach jednego z jej członków:

"Agrobus wyjechał po raz pierwszy w dniu 18 sierpnia. Pierwszym gospodarstwem, które odwiedziła komisja było gospodarstwo p. Władysława Śruby Po ciekawej lekcji biologii udaliśmy się do gospodarstwa p. Jerzego Michalczaka. Skosztowaliśmy przepysznej kiełbasy po czym dzień pierwszy zakończyliśmy w gospodarstwie Maja u p. Marii Stachowiak, gdzie gospodyni uraczyła nas świeżutkim ciastem drożdżowym według receptury własnej. Dzień drugi rozpoczęliśmy nad Jeziorem Lednickim w stylowym dworku P. Urszuli Łomnickiej. Po powtórce z historii dotarliśmy przez miedzę do P. Małgorzaty Czerniawskiej. Z autopsji mogę powiedzieć, ze dewizą gospodyni jest zasada, iż: "przez żołądek do serca". Z pełnymi żołądkami wyruszyliśmy dalej do gospodarstwa, które w skrócie można określić, iż znajduje się tam, gdzie diabeł mówi dobranoc. Nieuchronna okazała się pomoc gospodarza, z którym razem dotarliśmy do stylowej "Chaty Olęderskiej" p. Alicji Godawa. W kolejnym dniu naszej agroprzygody udaliśmy się w do P. Teresy Robakowskiej. Gospodarze zaskoczyli nas ciepłem i serdecznością oraz specjalnie upieczonym przez gospodarza pysznym piernikiem. Odwiedziliśmy również laureata poprzedniej edycji konkursu. Rybakówka, jak przystało na zwycięskie gospodarstwo, zaskoczyła nas kolejną inwestycją o czym możecie Państwo przekonać się dziś osobiście. Dzień zakończyliśmy w gospodarstwie p. Genowefy Amrozińskiej- oazie ciszy i spokoju w sielskiej atmosferze wiejskiego klimatu. Przedostatni dzień agrowyprawy rozpoczęliśmy od Stajni Kalina p. Wiesławy Dietrich. Niewątpliwym wyróżnikiem tego gospodarstwa jest antyczny klimat wnętrz.. Następnie udaliśmy się do Państwa Semrau. Spokój, przestrzeń oraz życzliwość gospodarzy to wyróżniki gospodarstwa w Popielewie. Na koniec dnia odwiedziliśmy jeszcze gospodarstwo p. Aurelii Pokorskiej. Po długiej i ciekawej rozmowie oraz ostrych flakach udaliśmy się do Gniezna. Ostatnim wizytowanym przez nas gospodarstwem była zagroda Państwa Nowickich, w której zobaczyliśmy wiele na co dzień nie spotykanych gatunków zwierząt."

Druga kategoria jak się okazało w praktyce sprawiła o wiele więcej problemów. Zgłoszono 8 następujących produktów:

  1. Hipoterapia - p. Jerzy Michalczak
  2. Stajnia Kalina - p. Wiesława Dietrich
  3. Przetwory Małgosi - p. Małgorzata Czerniawska
  4. Lekcje historii - p. Urszula Łomnicka
  5. Wyprawy łodzią po Jeziorze Popielewskim z opowiadaniem legend - p. Danuta Semrau
  6. Stawy rybne - p. Marcin Król
  7. Szlakiem leśniczówek Nadleśnictwa Gołąbki - p. Aurelia Pokorska
  8. Przydomowe mini ZOO - p. Krzysztof Nowicki

Laureaci otrzymali statuetki i nagrody po 1000 zł. każda z przeznaczeniem na rozwój i poprawę infrastruktury. Każdy z uczestników zarówno w jednej, jak i drugiej kategorii otrzymał pamiątkowy dyplom za udział w konkursie. Kolejna edycja konkursu za dwa lata. Tym razem spotkamy się w gospodarstwie u Państwa Semrau, tegorocznych laureatów konkursu na najlepsze gospodarstwo.



Agnieszka Rzempała-Chmielewska

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki