BIPCzwartek, 08.6.2023

Inauguracja Festiwalu

Inauguracja Festiwalu
Koncert poprzedziło uroczyste przywitanie wszystkich przybyłych gości, przedstawicieli władz miejskich oraz mieszkańców królewskiego miasta Gniezna przez proboszcza Archikatedry ks. kanonika Jana Kasprowicza. Następnie Przemysław Kieliszewski - dyrektor festiwalu gitarowego, w krótkim przemówieniu przybliżył, w jakich miejscowościach Wielkopolski odbywać się będą koncerty gitarowe i wydarzenia im towarzyszące oraz pokrótce przedstawił repertuar, w którym zaprezentowali się zaproszeni artyści. Dyrektor festiwalu podziękował również Staroście Gnieźnieńskiemu za wsparcie oraz promocję tegoż festiwalu. Następnie Starosta Gnieźnieński - Dariusz Pilak przywitał zaproszonych gości, przedstawicieli władz miejskich oraz wszystkich mieszkańców Gniezna przybyłych na ten uroczysty koncert otwierający Festiwal Polskiej Akademii Gitary. Starosta podkreślił, iż Gniezno, jako miasto będące kolebką polskiej państwowości, posiada swą duszę i niepowtarzalny charakter, w który wpisuje się tradycja chrześcijańskiej Europy na styku dwóch wielkich kultur Wschodu i Zachodu. Muzyka jest sztuką, która istnieje ponad wszelkimi podziałami, łagodzącą ludzkie obyczaje i wnoszącą w nasze życie piękno. Starosta Gnieźnieński zwrócił również uwagę na gitarę jako specyficzny, popularny dziś, a zarazem wspaniale brzmiący instrument oraz wskazał na jednego z twórców festiwalu, uczestnika koncertu Łukasza Kuropaczewskiego, utalentowanego gitarzystę, wywodzącego się z Gniezna i będącego dyrektorem artystycznym Polskiej Akademii Gitary. Na koniec Starosta życzył wszystkim uczestnikom koncertu wspaniałych i niezapomnianych wrażeń muzycznych. W krótkiej przemowie wystąpił również przedstawiciel Marszałka Województwa Wielkopolskiego - Marka Woźniaka, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Tomasz Bugajski, który dokonał oficjalnego otwarcia festiwalu. Prezentującym się w gitarowym repertuarze muzykom towarzyszyła Orkiestra Kameralna AUKSO pod dyr. Marka Mosia.
W części koncertowej festiwalu jako pierwsza zaprezentowała się Chinka Xuefei Yang w klasycznym repertuarze koncertu skrzypcowego Jana Sebastiana Bacha w swoim opracowaniu na gitarę. Następnie pochodzący z Gniezna Łukasz Kuropaczewski zagrał utwór pochodzącego z Łodzi, żydowskiego kompozytora Alexandra Tansmana, który to zapomniany przez dziesięciolecia miał swą premierę właśnie w Archikatedrze Gnieźnieńskiej. Utwór Tansmana to pięcioczęściowy koncert napisany w hołdzie wielkiemu hiszpańskiemu kompozytorowi - Manuelowi de Falli. Z partyturą wiąże się ciekawa historia. Otóż utwór \'Hommage a Manuel de Falla\' został napisany specjalnie dla Andreasa Segovii, wielkiego wirtuoza gitary klasycznej, który wprowadził ten instrument na salony i do najbardziej prestiżowych sal koncertowych świata. Partytura została napisana na początku 1954 roku i kompozytor natychmiast przesłał jej oryginał gitarzyście, lecz poczta niestety zagubiła przesyłkę. Dopiero dwa lata temu na podstawie skrawków i szkiców Tansmana włoski gitarzysta i muzykolog - Angelo Gilardino zinstrumentalizował utwór na nowo i wydał go w swym wydawnictwie Berben.
Jako ostatni z wykonawców zaprezentował się duet gitarowy, pochodzącej z Hiszpanii Anabel Montesinos oraz Kubańczyka Marco Tamayo, wykonując podwójny koncert Antonio Vivaldiego. W finale, w którym zaprezentowali się wszyscy czterej wirtuozi gitary, artyści zagrali przepiękny, bardzo ekspresyjny utwór \'Concierto Andaluz\' hiszpańskiego kompozytora Joaquina Rodrigo.
Już bez kamer i fleszy aparatów, podczas bankietu przygotowanego na cześć artystów, Starosta Gnieźnieński podziękował muzykom za wspaniały koncert, wręczając symboliczne wiązanki kwiatów.
Trwający ponad dwie godziny koncert gitarowy to niezapomniane przeżycie oraz "uczta muzyczna" dla wszystkich przybyłych do Archikatedry Gnieźnieńskiej gości i mieszkańców miasta, który na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich obecnych. Pozostaje już tylko oczekiwać kolejnego, równie wspaniałego koncertu, który, jak zapowiadają organizatorzy festiwalu odbędzie się już za rok.
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki