BIPNiedziela, 04.6.2023

Akcja poboru krwi

Akcja poboru krwi
Poprzedzona była ona warsztatami prowadzonymi przez doktora Jaromira Dziela i pracowników Starostwa, uświadamiającymi uczniom znaczenie honorowego krwiodawstwa oraz wyjaśniającymi wątpliwości związane z oddawaniem krwi.

W warsztatach udział wzięło 131 uczniów i uczennic. Akcja trwała ponad 4 godziny. Łącznie zgłosiło się 49 uczniów i uczennic, z których 30 po wypełnieniu formularza i badaniu lekarskim otrzymało zgodę na donację. Sukcesem jest fakt, że w grupie dawców znalazły się również osoby, które oddały bezcenny dar życia po raz pierwszy, zachęcone warsztatami i namowami kolegów, honorowo oddających krew. Pojawili się także uczniowie, którzy wyrazili chęć znalezienia się w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego.

W czasie akcji nakręcony został materiał, który przyszłościowo jako film promocyjny – ukazujący poszczególne kroki oddawania krwi, będzie służył celom edukacyjnym w całym powiecie gnieźnieńskim.

Jak podkreślał Dariusz Pilak Starosta Gnieźnieński, który uczestniczył w akcji: „Krew to dar życia - mimo wielu lat badań i ogromnych wysiłków finansowych do tej pory nie udało się wyprodukować substancji, która mogłaby ją zastąpić. Chcemy by wszyscy uczniowie, w całym powiecie, dowiedzieli się jak wielkie znaczenie ma honorowe krwiodawstwo. Dziś krew oddało 30 uczniów i uczennic, bardzo cieszę się, że były też osoby, które po raz pierwszy podjęły ten wielki wysiłek. Te 30 osób to blisko 15 litrów krwi, a przecież dla nas liczy się każda kropla!”.

Uczniowie jako honorowi krwiodawcy będą mieli możliwość otrzymania Kart Identyfikacyjnych Grup Krwi, tzw. krewkart.

Krew oddana przez uczniów w czasie I Akcji traktowana jest jako pierwsza próbka oddana do określenia grupy krwi, a w konsekwencji, po drugim pobraniu, otrzymania Karty Identyfikacyjnej Grupy Krwi, wydawanej przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.

II Akcja przeprowadzona zostanie na terenie szkoły jesienią - poprzedzi ją przesłanie informacji (e-mail, sms) do osób, które oddały krew w ramach I Akcji, a także działania promocyjne na terenie szkoły.

Patronat nad projektem objęło Narodowe Centrum Krwi.

Współpracujemy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki