„Zużyte baterie i co dalej?”
Konkurs zostaÅ‚ zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie – WydziaÅ‚ Ochrony Åšrodowiska, Rolnictwa i LeÅ›nictwa oraz Szkolny Klub Przyjaciół Przyrody „Ekoludek” mieszczÄ…cy siÄ™ przy Specjalnym OÅ›rodku Szkolno-Wychowawczym nr 1.
Konkurs wskazuje kierunki działań w zakresie ochrony środowiska, sprawiając uczestnikom wiele radości. Na uwagę zasługuje fakt, że swym zasięgiem obejmuje nie tylko Powiat Gnieźnieński.
W zmaganiach biorą udział również przedstawiciele Powiatów: Wrzesińskiego, Słupeckiego
i Konińskiego. Skala i ponadlokalny charakter konkursu świadczy o dużym zainteresowaniu i chęci propagowania idei ekologicznych, poprzez kreatywne poszukiwanie rozwiązań służących poprawie stanu środowiska przyrodniczego.
W tym roku udziaÅ‚ w Powiatowym Konkursie Ekologicznym wzięło 9 placówek: SOSW nr 2 z Gniezna, SOSW nr 1 z Gniezna, SOSW z KÅ‚ecka, ZSS im. J. Korczaka z Gniezna, WTZ z KÅ‚ecka, WTZ z Gniezna, SOSW ze SÅ‚upcy, ZSS z WrzeÅ›ni, SOSW z Konina, które nadesÅ‚aÅ‚y łącznie 66 prac, wykonanych różnymi technikami: akwarelÄ…, pastelÄ…, kredkÄ…, wydzierankÄ…, czy metodÄ… collage. Wszystkie byÅ‚y kolorowe, ciekawe i zgodne z motywem przewodnim konkursu „Zużyte baterie i co dalej?”.
Po wnikliwych obradach komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. Miejsce pierwsze zajęła Paulina Kozłowska (WTZ Gniezno), miejsce drugie Kamil Kulasik (SOSW Kłecko), miejsce trzecie Mariusz Nowak (SOSW Słupca). Przyznano także dwie nagrody specjalne im. B.M. Jacoszka: od Dyrektora SOSW nr 1 w Gnieźnie dla Katarzyny Trawińskiej oraz od członka Komisji p. Joanny Mardas dla Daniela Wojciechowskiego. Doceniając zaangażowanie w sprawy ekologii, komisja konkursowa postanowiła nagrodzić upominkami wszystkich przyjaciół przyrody biorących udział w konkursie.
Uroczystość wzbogaciÅ‚y także Eko-prezentacje sceniczne. Uczniowie ze Specjalnego OÅ›rodka Szkolno–Wychowawczego nr 1 wystÄ…pili z repertuarem pt.: „O tym, jak Ekoludek walczyÅ‚ o czystÄ… ZiemiÄ™”. MÅ‚odzież z Warsztatów Terapii ZajÄ™ciowej w Gnieźnie pokazaÅ‚a, że „Ekologia jest znana”. Natomiast wychowankowie Specjalnego OÅ›rodka Szkolno–Wychowawczego w SÅ‚upcy zaprezentowali przedstawienie pt. „SÄ™dzia Przyroda”, a dzieci z ZespoÅ‚u Szkół Specjalnych im. J. Korczaka
w Gnieźnie opowiedzieli o „DÅ‚ugim życiu Pana Bateryjki”.
Program uroczystości obejmował także zwiedzanie galerii prac. Podobnie jak w latach ubiegłych mieszkańcy Gniezna i okolic będą mogli obejrzeć wystawkę pokonkursową. W tym roku ekspozycja przygotowana będzie w Bibliotece Publicznej w Gnieźnie przy ul. Staszica. Uroczyste otwarcie nastąpi 18.05. o godz. 12:00, na które organizatorzy już dzisiaj serdecznie zapraszają.
Mimo, że za oknem padał deszcz, uczestnicy po wystąpieniach, z uśmiechem na twarzy
i w wiosennym nastroju tradycyjnie udali się na zasłużony Eko-poczęstunek.