BIPCzwartek, 08.6.2023

11.11.2011 – Święto Niepodległości o artystycznym wyrazie

11.11.2011 – Święto Niepodległości o artystycznym wyrazie
Przemysław Gintrowski, który prawdopodobnie w powszechnym odbiorze kojarzony jest często z legendarnym bardem „Solidarności” - Jackiem Kaczmarskim, w piątek śpiewał głównie teksty Zbigniewa Herberta. Utwory pochodziły z ostatnich trzech płyt artysty: „Odpowiedź”, „Tren” i „Kanapka z człowiekiem i trzy zapomniane piosenki”. Spośród dorobku Herberta, Gintrowski poza utworami nawiązującymi do kultury antyku ("Nike która się waha"), skupił się także na tematyce patriotyczno-martyrologicznej. Zabrzmiały między innymi przejmujące "Guziki" o zbrodni katyńskiej, które - jak powiedział Gintrowski - po 10 kwietnia nabrały nowego znaczenia.

Do historii nawiązał również Starosta gnieźnieński, Dariusz Pilak, który wspominał m.in.: marszałka Józefa Piłsudzkiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego. Podkreślając znaczenie pieśni wykonywanych przez Przemysława Gintrowskiego, Starosta zwrócił się do tych, którzy w stanie wojennym walczyli o wolną Polskę – (…) wielu z pośród nas, w latach 80-tych stanu wojennego swoją postawą jako osoby dorosłe, jako studenci w różnych miastach, na różnych uczelniach zabiegali o wolną Polskę – podkreślał.

Jak zgodnie przyznają uczestnicy koncertu: krzewienie wartości patriotycznych przez sztukę, które od trzech lat praktykuje Centrum Kultury „eSTeDe”, przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Gnieźnie jest formą znacznie przystępniejszą i bardziej interesującą niż tradycyjne apele.

fot.: A.Bukowskidrukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki