BIPŚroda, 07.6.2023

Starostwo Powiatowe pomaga ZOZ

Starostwo Powiatowe pomaga ZOZ
Uszkodzenie lampy oraz generatora w aparacie typu Planmed Sophie Mobile stało się powodem wstrzymania badań mammograficznych w Pracowni RTG szpitala przy ul. Św. Jana. Naprawa dziewięcioletniego sprzętu, po opinii firmy serwisującej jest nieopłacalna ze względu na wysokie koszty (ponad 120,000 zł.) oraz brak gwarancji bezawaryjnego działania aparatu. W związku z tym dyrekcja ZOZ w Gnieźnie, nie radząc sobie z kosztami inwestycji, zwróciła się z prośbą do Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego o sfinansowanie zakupu nowego aparatu rtg do badań mammograficznych.

Pozytywna opinia Zarządu pozwoli m.in. na kontynuację realizacji populacyjnego programu badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi, adresowanego do kobiet w wieku 50-69 lat, które nie wykonały mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy.

Brak profesjonalnego sprzętu medycznego mógłby skutkować uniemożliwieniem wywiązania się z umowy zawartej pomiędzy gnieźnieńskim ZOZ-em i Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie badań profilaktyki wczesnego wykrywania raka piersi oraz badań wykonywanych na zalecenie poradni, dlatego przychyliliśmy się do wniosku Zakładu Opieki Zdrowotnej. Sprawna aparatura jest podstawą bezpiecznego wykonywania badań, które umożliwiają wczesne wykrycie ewentualnego zagrożenia. – podkreśla Starosta Gnieźnieński Dariusz Pilak. – „Lepiej zapobiegać, niż leczyć” – wszyscy znamy to powiedzenie. Dzięki nowemu mammografowi, mieszkanki Powiatu Gnieźnieńskiego będą miały możliwość badań profilaktycznych na najwyższym poziomie - dodaje D. Pilak.

Warto dodać, że jest to kolejne wsparcie, którego Starostwo Powiatowe udziela Zakładowi Opieki Zdrowotnej. W ostatnim czasie ZOZ otrzymał m.in. wysoko wyspecjalizowaną karetkę pogotowia oraz grunt pod nieruchomości nowego szpitala. Dziś, odpowiadając na następny apel dyrekcji ZOZ, Zarząd Powiatu postanowił ponownie wyciągnąć pomocną dłoń.

Mammografia to rodzaj badania radiologicznego mającego na celu szybkie wykrywanie zmian patologicznych lub nowotworowych w piersiach. Badanie wykonywane jest przy pomocy specjalistycznego sprzętu – mammografu, który wykorzystuje promienie Roentgena do robienia zdjęć pokazujących wnętrze ciała. Dawka promieniowania jest mała (używane jest tzw. promieniowanie miękkie), więc badanie jest całkowicie bezpieczne dla kobiet.
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki