BIPPoniedziałek, 29.5.2023

Poznaj Szlak z przewodnikiem

Poznaj Szlak z przewodnikiem
Od maja tego roku, Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski” rozpoczęła nową inicjatywę – mianowicie autorskie zwiedzanie miasta i Szlaku Piastowskiego z profesjonalnymi przewodnikami zrzeszonymi w Organizacji. Naszym założeniem jest pokazanie mieszkańcom ciekawostek, historii, miejsc które często na co dzień mijamy nie zastanawiając się jaką tajemnicę one skrywają.

Dnia 15 sierpnia z racji wakacji po raz drugi chcemy Państwa zachęcić do zwiedzenia atrakcji znajdujących się poza Gnieznem. Tym razem będzie to Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach. Jest to jeden z największych skansenów na otwartej przestrzeni w całej Europie posiadający blisko 60 obiektów z okresu XVIII/XIX w. - każdy z nich skrywa w sobie inne informacje oraz ciekawostki. Po skansenie oprowadzać będzie nasz wieloletni przewodnik Pan Remigiusz Szymczak, oprowadzający na co dzień po Szlaku Piastowskim oraz Gnieźnie. Jest to skarbnica wiedzy nie tylko historycznej, sam w swoim życiu wiele podróżował więc na pewno poznanie skansenu z Panem Remigiuszem będzie należało do ciekawych doświadczeń.

Data zwiedzania też nie jest przypadkowa – 15 sierpnia w kalendarzu kościoła rzymsko-katolickiego jest dniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, natomiast w tradycji ludowej dzień ten poświęcony jest Matce Boskiej Zielnej – w kościołach święci się tego dnia bukiety lub wieńce zrobione z ziół, zbóż, warzyw i owoców. Wszystkim poświęconym roślinom przypisywano konkretne właściwości lecznicze a bukiety miały swoje miejsce w chałupie chroniąc ją przed „złym”. Na skansenie, w kościele o godzinie 11.15 odbędzie się msza św., podczas której będzie można poświęcić bukiety – zrobione własnoręcznie bądź przez pracowników muzeum. Natomiast w pozostałej części Skansenu przez cały dzień będzie można kupić lokalne produkty nawiązujące do święconych roślin: miód i produkty pszczele, suche rośliny, ozdoby ze słomek.

Spotkanie z Panem Remigiuszem Szymczakiem odbędzie się 15 sierpnia o godzinie 15:00 przy kasie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach. Zwiedzanie wiąże się z zakupem jednorazowego biletu umożliwiającego wejście na skansen w cenie: 9zł bilet normalny i 4zł bilet ulgowy. Warto tu wspomnieć o letniej promocji Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – jeśli ktoś kupi bilet tzw. ogólnomuzealny (czyli na WPE oraz Ostrów Lednicki) w Dziekanowicach i w przeciągu 7 dni będzie chciał zwiedzić muzeum w Gnieźnie, zapłaci tam za bilet 20% mniej niż normalnie. Oczywiście działa to też w drugą stronę, dokumentem upoważniającym do zniżki jest bilet z jednej bądź drugiej placówki.

Zapraszamy serdecznie do profesjonalnego poznawania naszej okolicy - wystarczy tylko przyjść i posłuchać.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki