BIPSobota, 03.6.2023

Urodzinowa Noc Muzeów

Urodzinowa Noc Muzeów
O godzinie 23.00 wielki finał, podczas którego przy urodzinowym torcie obejrzymy widowiskowy pokaz laserowy „15 minut dla Muzeum”. Tej Nocy na ulice Gniezna wyjedzie specjalny autobus „Ogórek”, którym będzie można dojechać do Muzeum. Zachęcamy Was również do umieszczania życzeń dla Muzeum na naszym profilu na Facebooku oraz na specjalnej konstrukcji, która od 9 maja (poniedziałek) stanie na gnieźnieńskim Rynku.

Urodzinowa Noc Muzeów to przede wszystkim niecodzienne pokazy przygotowane przez pracowników Muzeum Początków Państwa Polskiego. W dowcipnej aranżacji zaprezentują się działy: archeologiczny, historyczny, konserwacji, edukacji i biblioteki. Przy każdym stoisku będzie można spróbować swoich sił w muzealnych warsztatach. Zapraszamy również na spotkania poświęcone historii Muzeum a także naszym planom powstania Muzeum Polonii. Podczas tej niezwykłej nocy zamienimy dzieci w „poszukiwaczy skarbów” i razem z Józefem Kostrzewskim odkryjemy muzealne tajemnice. Przy użyciu kartonowych pudeł zbudujemy „wymarzone muzeum” a przy okazji poznamy Wasze opinie na temat tego, jak Muzeum powinno wyglądać i co w nim powinno się znajdować.

W trakcie tej Nocy znosimy wszelkie „muzealne zakazy”. Nie przejmujcie się „Zakazem fotografowania”, liczymy że zrobicie mnóstwo zdjęć. Zachęcamy, abyście swoje fotografie z Nocy Muzeów umieszczali na naszym profilu na Facebooku. Przygotowaliśmy dla Was także specjalnie tablice z archiwalnymi fotografiami do zrobienia pamiątkowych zdjęć. Znosimy również „Zakaz dotykania zabytków” i gorąco zachęcamy do udziału w warsztatach przygotowanych przez pracowników muzeum. Wykonacie konserwację naczyń glinianych i kafli średniowiecznych a nawet własnoręczny rysunek z wykopalisk. Jedyny obowiązek to założenie filcowych kapci, ale w dzisiejszych czasach może to być niezwykła atrakcja.

Zanim jednak nadejdzie 14 maja, proponujemy Wszystkim wspólną zabawę. Od 1975 roku na placu przy Muzeum stoi pomnik Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Jest to dzieło artysty-rzeźbiarza Józefa Kopczyńskiego. Rzeźby mają ponad 4 metry wysokości i stwarzają wrażenie nieco posępnych. Tej wyjątkowej Nocy chcemy je trochę rozweselić i nadać kolorów. Zaprojektujcie dla Pomnika kostium. Liczymy na szalone i kolorowe projekty, najlepsze zaprezentujemy podczas Nocy Muzeów. Wzoru Pomnika szukajcie na ulotkach lub pobierzcie z naszej strony internetowej www.mppp.pl

Muzeum Początków Państwa Polskiego
ul. Kostrzewskiego 1, Gniezno
Kontakt: Magdalena Robaszkiewicz
61 426 46 41 w. 209
503 074 307

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki