BIPPiątek, 02.6.2023

„By ozdobą być narodu” - nadanie sztandaru Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego w Łubowie

„By ozdobą być narodu” - nadanie sztandaru Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego  w Łubowie
Licznie zgromadzeni goście gratulowali wyboru patrona oraz wskazywali na wielką wagę, jaką odgrywa w życiu młodzieży patriotyzm, chrześcijaństwo oraz europejskość.

Powiat reprezentowali starosta Krzysztof Ostrowski oraz wicestarosta Dariusz Pilak. Wśród gości byli również: biskup Wojciech Polak, który podczas mszy świętej poświęcił sztandar, poseł na Sejm RP Tadeusz Tomaszewski, poseł na Sejm RP Zbigniew Dolata, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, wójt gminy Łubowo Andrzej Łozowski oraz nauczyciele, radni, rodzice i przede wszystkim uczniowie Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego w Łubowie.

Sztandar został ufundowany przez rodziców, a zaprojektowany przez absolwenta gimnazjum Jakuba Szymalaka, wykonany natomiast przez pracownię Zespołu Szkół Ekonomiczno – Odzieżowych w Gnieźnie. Poczet sztandarowy rodziców przekazał sztandar dyrektorowi szkoły Mirosławowi Kabacińskiemu, który wręczył go delegacji uczniowskiej tworzącej nowy poczet sztandarowy gimnazjum. Uczniowie złożyli ślubowanie oraz odśpiewali tekst roty. W swym przemówieniu dyrektor zaznaczał, jak ważny był wybór patrona, istotny historycznie a także regionalnie, ponieważ to właśnie w Łubowie Bolesław Chrobry, zmierzając do grobu Św. Wojciecha z Ottonem III zatrzymał się w miejscu, gdzie teraz stoi budynek gimnazjum.

Starosta gnieźnieński Krzysztof Ostrowski życzył, aby w tym ważnym dniu, jakim jest nadanie sztandaru szkole młodzież wiedziała, że jest to symbol wspólnoty i całej edukacji, symbol siły i mądrości, siły polskich Piastów, którzy myśleli w kategoriach pokoleniowych. O takich władcach jak Bolesław Chrobry – mówił starosta – pisze się w książkach, naśladuje się i nadaje się ich imiona szkołom, by kultywować patriotyczne i chrześcijańskie wartości wśród młodzieży.

Uroczystość uświetnił program artystyczny w wykonaniu młodzieży, który nawiązywał do życia patrona ich szkoły oraz ukazywał, jakim władcą był król Bolesław Chrobry. Na koniec młodzież odśpiewała nowo napisany hymn szkoły, którego refren brzmiał: „Piast Bolesław tu patronem, więc nie zróbmy mu zawodu uczmy się więc wszyscy pilnie, by ozdobą być narodu.’’ 

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki