BIPPiątek, 09.6.2023

Profilaktyka zdrowotna - noworoczne postanowienia

W tym tygodniu w ramach cyklicznej akcji pod nazwą „Środa z profilaktyką” Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował film z udziałem ekspertów oraz ulotkę zawierającą informacje nt. Noworocznych postanowień dla zdrowia.

 • Początek Nowego Roku to czas, w którym większość ludzi podsumowuje ubiegły rok i tworzy plany na kolejny.
 • To czas gdy mamy większą motywację do działania i wprowadzanie zmian w swoim życiu.
 • Badania pokazują, że 74,1% Polaków rozpoczyna nowy rok z postanowieniami noworocznymi. Co czwarta osoba trwa w swoich postanowieniach dwa tygodnie bądź krócej, z czego 10,3% nawet nie zaczyna ich realizować.

Najczęstsze postanowienia noworoczne

Wśród top 10 postanowień Polaków na 2021 rok pierwsze miejsce zajmowało zwiększenie aktywności fizycznej 38% na drugim miejscu było postanowienie o oszczędzaniu pieniędzy 37% a kolejne dwa dotyczyły zdrowego odżywiania 32% i pozbycia się zbędnych kilogramów 30% Ważnym postanowieniem było także poprawienie jakości snu i wypoczynku 22%.
(badanie przeprowadzone przez SW RESEARCH).

Zdrowe postanowienia noworoczne

Warto wykorzystać przełom starego i nowego roku i zapoczątkować nawyki, które korzystnie wpłyną na nasze zdrowie.

Zdrowe postanowienia noworoczne:

 • Regularny ruch.

Według Światowej Organizacji Zdrowia ( około 2 mln zgonów rocznie wiąże się z brakiem aktywności fizycznej. Nawet około 85 proc ludzi prowadzi siedzący tryb życia. Jedną z konsekwencji braku ruchu jest nadwaga lub otyłość. WHO zaleca, aby osoby dorosłe podejmowały w tygodniu co najmniej 150 minut umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aerobowej aktywności fizycznej.

 • Zdrowa dieta.

Dieta i styl życia mają ogromny wpływ m. in. na ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że można byłoby zapobiec 30-50% zgonów z powodu choroby nowotworowej dzięki stosowaniu zaleceń Europejskiego kodeksu walki z rakiem. Trzy z dwunastu zaleceń dotyczą zasad żywienia.

 • Regularne badania profilaktyczne. W ferworze codziennych obowiązków, pracy i czasu dla rodziny łatwo zapomnieć o kontrolowaniu swojego stanu zdrowia. Dlatego warto w swoich zdrowotnych postanowieniach noworocznych uwzględnić regularne badania profilaktyczne.
 • Zdrowy sen. Sen jest podstawową, biologiczną potrzebą naszego organizmu Polega na wyłączeniu aktywności ośrodkowego układu nerwowego i jego odnowie na poziomie fizycznym. Długi i dobry sen powoduje, że radzisz sobie ze stresem. Pracujesz i uczysz się efektywniej, bo masz lepszą koncentrację, zyskujesz energię i dobry humor, regenerujesz organizm, wolniej się starzejesz, wzmacniasz układ odpornościowy, dzięki czemu zmniejszasz ryzyko chorób oraz ryzyko zgonu z powodu zawałów i udarów, oczyszczasz mózg z toksyn, zmniejszasz ryzyko nadwagi i otyłości (brak snu zwiększa uczucie głodu i powoduje apetyt na pokarmy, wysokokaloryczne, a zwłaszcza na słodycze), lepiej radzisz sobie z emocjami.
 • Zadbanie o swoje zdrowie psychiczne. Zdrowie psychiczne jest równie ważne jak zdrowie fizyczne. Spróbujmy codziennie wygospodarować przynajmniej 20 minut tylko dla siebie, ograniczmy czas spędzany przed komputerem, telefonem i telewizorem.

Jak utrzymać motywację do realizacji noworocznych postanowień?

Większość z nas rezygnuje z realizacji postanowień noworocznych już w pierwszym miesiącu.

Co pobudzi naszą motywację?:

 • Wyznaczmy sobie realne cele, możliwe do osiągnięcia.
 • Rozłóżmy realizację celów na etapy, osiągajmy je stopniowo.
 • Ustalmy sobie czas na ich realizację.
 • Nie traktujmy ich jako przymus lecz jako coś co sprawi nam przyjemność.

Pełny materiał filmowy wraz z ulotką znajduje się na stronie: https://www.facebook.com/ProfilaktykaWielkopolska

Ulotka - postanowienia noworoczne dla zdrowia - ulotka

 

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki