BIPPiątek, 24.3.2023

Dziennikarze polonijni z całego świata odwiedzili Powiat Gnieźnieński

Dziennikarze polonijni z całego świata odwiedzili Powiat Gnieźnieński
Przedstawiciele prasy polonijnej spędzili w powiecie cały dzień poznając urokliwe tereny pojezierza gnieźnieńskiego oraz spotykając się na żywo z historią sprzed 1000 lat. Wizytę w powiecie rozpoczęto od zwiedzania Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Szczególne wrażenie na dziennikarzach polonijnych zrobiła wycieczka na wyspę Ostrów Lednicki, miejsce chrztu Polski w 966 r. Kolejnym punktem programu była uroczysta msza w Bazylice Archikatedralnej w Gnieźnie koncelebrowana przez Księdza Arcybiskupa Henryka Muszyńskiego, Prymasa Seniora. Po mszy dziennikarze spotkali się w Collegium Europaeum Gnesnense ze Starostą Gnieźnieńskim i Prezydentem Gniezna. Po wysłuchaniu krótkich powitań ze stron lokalnych władz oraz obejrzeniu prezentacji multimedialnych uczestnicy Forum wysłuchali wykładu prof. Grzegorza Łukomskiego pn. Rola i znaczenie Gniezna w kształtowaniu się państwowości polskiej. Był również czas na krótką konferencję prasową. Na gości czekały również bogate materiały promocyjne i upominki z Powiatu Gnieźnieńskiego oraz z Gmin Łubowo i Witkowo. Po części konferencyjnej w programie gnieźnieńskiego dnia znalazło się zwiedzanie Gniezna. Część osób, uczestników Forum spotkała się natomiast w międzyczasie z Biskupem Wojciechem Polakiem, sprawującym osobistą opiekę nad Polonią. Niezwykłą atrakcją dla wszystkich uczestników Forum była krótka przejażdżka Gnieźnieńską Koleją Wąskotorową ciągniętą przez lokomotywę parową z Niechanowa do Witkowa. Tam już na dziennikarzy czekały władze gminy by dalej zaprezentować im walory samego miasta, jak i położonego nieopodal Skorzęcina.

Uroczyste podsumowanie, a jednocześnie zakończenie wizyty uczestników Forum w Wielkopolsce, odbędzie się 15 września w Poznaniu.

Światowe Forum Mediów Polonijnych to największe przedsięwzięcie w dziedzinie mediów w Europie. Adresowane jest do dziennikarzy polskich pracujących w prasie, radiu i telewizji na całym świecie. Celem Forum jest utrzymywanie więzi pomiędzy środowiskami Polonii, a krajem oraz promocja gospodarcza, kulturalna i turystyczna Polski na świecie. Forum realizowane jest systematycznie od 1993 roku, a jego organizatorem jest Stowarzyszenie Małopolskie Forum Współpracy z Polonią. Co roku w trakcie Forum prezentowane i promowane jest jedno z województw. W roku 2010 jest to Województwo Wielkopolskie. Uczestnikami tegorocznego forum są dziennikarze z 30 krajów świata, takich jak: Australia, Austria, Belgia, Białoruś, Chorwacja, Czechy, Egipt, Finlandia, Francja, Grecja, Holandia, Irlandia, Kanada, Kazachstan, Libia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Mołdawia, Niemcy, Rosja, Serbia, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, USA, Węgry, Wielka Brytania i Polska. Od 1999 roku Forum odbywało się w województwach: łódzkim, świętokrzyskim, lubelskim, pomorskim, śląskim, warmińsko – mazurskim, mazowieckim. Tegoroczne Forum organizowane jest pn. Gospodarna Wielkopolska. Jego inauguracja odbyła się Tarnowie w dniu 9 września 2010 roku, w siedzibie stowarzyszenia.

Załączniki


drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki