BIPSobota, 03.6.2023

Widowisko sportowe godne pierwszego króla

Widowisko sportowe godne pierwszego króla
Siedmiu uczestników tegorocznego żużlowego cyklu Grand Prix, czołówka krajowych żużlowców oraz historyczna oprawa zawodów sprawiły, że widzowie zgromadzeni na trybunach stadionu Startu byli świadkami niesamowitego widowiska.

W III edycji turnieju o koronę Bolesława Chrobrego walczyli najlepsi z najlepszych: mistrz świata Australijczyk Jason Crump, wicemistrz świata Tomasz Gollob, Duńczyk Nickie Pedersen (3-krotny indywidualny mistrz świata), Szwed Andreas Jonson, Norweg Rune Holta, Anglik Tai Woofinden. Na starcie nie zabrakło również żużlowców z krajowej czołówki - Piotra Protasiewicza, Adriana Miedzińskiego, Adama Skórnickiego. Do Grodu Lecha przybyli także dwaj pierwsi królowie gnieźnieńskiego żużla czyli Rafał Dobrucki (2008) i Amerykanin Greg Hancock (2009). Honory gospodarzy na torze pełnili: kapitan gnieźnieńskiej drużyny Krzysztof Jabłoński, Michał Szczepaniak, Adrian Gomólski oraz Jason Doyle.

Rycerze czarnego toru dostarczyli licznie zgromadzonej publiczności, widowisko na najwyższym, światowym poziomie. Każdy z uczestników turnieju potraktował zawody bardzo prestiżowo. Dzięki temu na torze emocji i pięknej walki nie brakowało. Trudno wskazać najładniejszą akcję dnia. Na pewno, na długo w pamięci pozostaną kapitalne szarże pod bandą w wykonaniu Golloba oraz świetna walka Jabłońskiego, Miedzińskiego i Doyla.

Najlepszych czterech zawodników turnieju rywalizowało w wielkim finale o główne trofeum. Gollob po kapitalnym starcie nie dał szans swoim rywalom i pewnie wygrał. Drugie miejsce zajął Rune Holta, trzeci był Nicki Pedersen, który na drugim okrążeniu odważnym atakiem wyprzedził zwycięzcę ubiegłorocznej edycji - Grega Hancocka.

Warto wspomnieć, że w ostatniej gonitwie dnia zabrakło miejsca dla Jasona Crumpa. Mistrz świata nie zdołał jednak w części głównej turnieju zdobyć wystarczającej liczby punktów aby wystartować w wielkim finale.

Gnieźnieńskie zawody już teraz wpisały się w krajobraz polskiego żużla. Pozostaje mieć nadzieję, że kolejne edycje turnieju będą stały na podobnym poziomie sportowym i organizacyjnym.

Trofea najlepszym zawodnikom wręczali marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, starosta Krzysztof Ostrowski oraz prezydent Gniezna Jacek Kowalski.

Zdaniem starosty gnieźnieńskiego Krzysztofa Ostrowskiego organizowany przez TŻ Start, jedyny w swoim rodzaju turniej żużlowy, jest nie tylko wielką gratką dla miłośników czarnego sportu, ale i świetną promocją miasta i powiatu. - Do Gniezna przyjeżdża wielu fanów czarnego sportu. Uczestnicząc w święcie żużla, stają się gośćmi naszego miasta i powiatu. Organizatorzy dbają, by sympatycy speedway mieli okazję poznać historię miasta i regionu. W tym roku była to średniowieczna biesiada. Średniowieczny klimat nadaje turniejowi również ciekawa oprawa muzyczna oraz pokazy wojów. Duch Bolesława Chrobrego – pierwszego króla Polski zaznaczony jest więc nie tylko w nazwie, a to wzmaga zainteresowanie kibiców także historią miejsca „skąd nasz ród”. Wreszcie insygnia wręczane zwycięzcy dodają niezwykłego kolorytu turniejowi. Triumfator turnieju – rycerz czarnego toru w symbolicznym stroju królewskim wygląda wyjątkowo dostojnie.

Szczegółowe wyniki III Indywidualnego Turnieju Żużlowego o Koronę Bolesława Chrobrego – Pierwszego Króla Polski:

 1. Tomasz Gollob (Caelum Stal Gorzów Wlkp.) - (3,3,3,2,3) 14 + 1. miejsce w finale
 2. Rune Holta (Włókniarz Częstochowa) - (3,3,1,1,2) 10 + 2. miejsce w finale
 3. Nicki Pedersen (Dania, Caelum Stal Gorzów Wlkp.) - (1,3,2,2,3) 11 + 3. miejsce w finale
 4. Greg Hancock (USA, Falubaz Zielona Góra) - (3,2,2,3,3) 13 + 4. miejsce w finale
 5. Andreas Jonsson (Szwecja, Polonia Bydgoszcz) - (3,2,0,3,1) 9
 6. Jason Crump (Australia, Betard WTS Wrocław) - (2,3,1,1,2) 9
 7. Krzysztof Jabłoński (Start Gniezno) - (0,2,3,1,2) 8
 8. Adrian Miedziński (Unibax Toruń) - (2,0,1,3,2) 8
 9. Piotr Protasiewicz (Falubaz Zielona Góra) - (1,0,3,2,1) 7
 10. Rafał Dobrucki (Falubaz Zielona Góra) - (2,2,0,1,1) 6
 11. Adam Skórnicki (PSŻ Lechma Poznań) - (1,1,2,2,0) 6
 12. Denis Gizatullin (Rosja, Polonia Bydgoszcz) - (2,0,0,0,3) 5
 13. Michał Szczepaniak (Start Gniezno) - (0,1,3,0,1) 5
 14. Adrian Gomólski (Start Gniezno) - (0,1,1,3,w) 5
 15. Tai Woffinden (Wielka Brytania, Włókniarz Częstochowa) - (0,0,2,0,0) 2
 16. Jason Doyle (Australia, Start Gniezno) - (1,1,0,u,-) 2
 17. Marcin Wawrzyniak (Start Gniezno) - (0) 0
 18. Wojciech Lisiecki (Start Gniezno) – NSdrukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki