BIPPiątek, 09.6.2023

Ukraińcy chcą się uczyć na dobrych wzorach

Ukraińcy chcą się uczyć na dobrych wzorach
Projekt jest skierowany do sektora administracji publicznej w mieście Browary i Rejonie Humańskim na Ukrainie, a jego głównym celem jest wymiana wiedzy i doświadczeń w trakcie wizyt studyjnych odbywanych przez przedstawicieli ukraińskich samorządów w powiecie gnieźnieńskim.

Tematem rozpoczętego w poniedziałek czwartego panelu tematycznego jest ochrona środowiska.

Ukraińscy goście w poniedziałkowe przedpołudnie w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego spotkali się z władzami powiatu gnieźnieńskiego. Dyrektorka Wydziału Ochrony Środowiska Magdalena Musiałowicz przedstawiła uczestników spotkania, określając jednocześnie ich kompetencje.

Witając delegację ukraińską, wicestarosta gnieźnieński Dariusz Pilak wyraził przekonanie, że obok wiedzy merytorycznej w zakresie ochrony środowiska, jej członkowie będą mieli okazję poznać bogactwo kultury i historię naszego regionu.

Członek Zarządu Powiatu Wojciech Krawczyk odwołał się w swojej wypowiedzi do wizyty na Ukrainie słowami: - Mam nadzieję, że na naszej gościnnej ziemi znajdziecie Państwo miejsca porównywalne z Waszą Sofijówką – perłą nie tylko architektonicznej zieleni.

Członkowie ukraińskiej delegacji zadawali pytania dotyczące struktury organizacyjnej oraz sposobów funkcjonowania administracji centralnej i samorządowej. Interesowała ich kwestia odnawialnych źródeł energii, gospodarowania terenami zielonymi, ciepłownictwa i oczyszczania ścieków miejskich. Nie ukrywali, że struktura administracyjna na Ukrainie sterowana centralnie jest anachronizmem, dlatego pragną zdobyć jak najwięcej doświadczeń w zakresie funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego: - Chcemy uczyć się na dobrych wzorach – jak zauważył Rusłan Jaremchuk, przewodniczący podhumańskiej wsi.

Dyrektorka Wydziału Promocji Agnieszka Rzempała – Chmielewska przedstawiła plan spotkania podsumowującego efekty realizacji projektu.

Spotkanie zakończył pokaz prezentacji multimedialnej na temat ochrony środowiska w powiecie gnieźnieńskim.

Bogaty program pięciodniowego pobytu Ukraińców w powiecie gnieźnieńskim obejmuje obok spotkań i wizyt merytorycznych np. w zakładach produkcyjnych czy gospodarki odpadami także wycieczki krajoznawcze, pobyt na Targach Green Power, zwiedzanie Muzeum Przyrodniczo - Łowieckiego w Uzarzewie, wreszcie praktyczną lekcję przyrody w gospodarstwie ekologicznym.

Wizyty studyjne ukraińskich gości w powiecie gnieźnieńskim odbywającą się w ramach realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie projektu „Wsparcie funkcjonowania administracji samorządowej w mieście Browary i Rejonie Humańskim na Ukrainie”. Projekt jest współfinansowany w 95% (179.025,00 zł) ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach programu: „Pomoc Zagraniczna 2010” i w 5% z budżetu Powiatu Gnieźnieńskiego.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki