BIPWtorek, 30.5.2023

Zapraszamy do Kina „PIAST

Projekcje filmów w ramach KFE będą odbywały się w każdy czwartek o godz. 18.00 lub 20.00. Raz w miesiącu właściciele Kina „Piast" planują zapraszać do Gniezna przedstawicieli polskiej kinematografii.

W zeszłym roku odbyło się m.in. spotkanie z Henrykiem Gołębiewskim – odtwórcą głównej roli w filmie Piotra Trzaskalskiego pt. „Edi", ze Stefanem Laudynem – Dyrektorem Warszawskiego Festiwalu Filmowego, członkiem stowarzyszenia 5 największych festiwali światowych – w Cannes, w Wenecji, w Karlowych Warach, w Berlinie i w Warszawie.

W ramach Klubu Filmu Europejskiego można przyjrzeć się procesom zmian następujących w kinie europejskim. Cena biletu wstępu na projekcję wynosi 5 zł.

Przypomnijmy, Klub Filmu Europejskiego jest jednym z projektów Strategii Rozwoju Powiatu Gnieźnieńskiego. Klub Filmu Europejskiego to przedsięwzięcie rozpoczęte w 2001 roku realizowane przez Starostwo Powiatowe we współpracy z kinem „Piast". W roku 2001 wyświetlono 15 filmów. Często były to tematyczne cykle, np.: kino Larsa von Triera, kino Roberta Altmana, Zaduszki Filmowe i in. Na początku 2002 roku ze względów finansowych zaniechano projekcji, ale ze względu na liczne sygnały (poprzez media, a także osobiście) tych, którzy uczestniczyli w seansach, postanowiono wrócić do pomysłu. Klub działał więc od początku kwietnia 2002 r. Dzięki działalności KFE mieszkańcy powiatu mieli okazję zobaczyć najlepsze filmy reżyserów z krajów Unii Europejskiej, poznać kulturę oraz poetykę twórców, których filmy w repertuarze kina „Piast" były raczej nieobecne. Klub filmu to integracja europejska „inaczej", a więc poprzez sztukę, przybliżenie problemów krajów 15 i ich mieszkańców. Projekcje cieszyły się dużą popularnością – każdy wieczór filmowy to pełna sala widzów, głównie młodzieży, ale też osób dojrzałych. W latach 2001 – 2002 seanse odbywały się, co dwa tygodnie, w poniedziałek, o godzinie 20.00. Wstęp na seanse był bezpłatny.

W roku 2003 seanse filmowe odbywały się cały rok z wyjątkiem miesięcy letnich. Cieszyły się dużym zainteresowaniem, dzięki właścicielom Kina „Piast", którzy zadbali o interesujące filmy.

Wydział Promocji i Rozwoju
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki