BIPCzwartek, 08.6.2023

Przyjazd przedstawicieli z miasta Magdeburg

Przyjazd przedstawicieli z miasta Magdeburg
Ze względu na związki historyczne łączące miasta: Magdeburg Gniezno oraz Pragę, w celu omówienia kwestii związanych z wypromowaniem szlaku Św. Wojciecha, do Powiatu Gnieźnieńskiego przybędzie także Konsul Honorowy Republiki Czeskiej w Poznaniu, Pani Renata Mataczyńska.

Głównym celem przyjazdu delegacji z Magdeburga do Powiatu Gnieźnieńskiego będzie możliwość przeprowadzenia rozmów na temat podjęcia oficjalnej współpracy pomiędzy Powiatem Gnieźnieńskim a miastem Magdeburg. W związku z tym, w dniu 10 marca o godz. 12.00, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Gnieźnie odbędzie się spotkanie władz Powiatu Gnieźnieńskiego i miasta Magdeburg z udziałem zaproszonych gości: Ks. kan. Jana Kasprowicza, Proboszcza Parafii Katedralnej, a także przedstawicieli: Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia „Dom Europejski”, Kolegium Europejskiego, Wyższej Szkoły Humanistyczno- Menedżerskiej „Milenium” oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Z kolei w drugim dniu pobytu delegacji w Powiecie Gnieźnieńskim odbędzie się jej spotkanie z jego eminencją Henrykiem Muszyńskim, Prymasem Polski.

Kulminacyjnym punktem wizyty przedstawicieli z Magdeburga w Powiecie Gnieźnieńskim, stanie się udział w inauguracji VIII Zjazdu Gnieźnieńskiego pn. „Rodzina nadzieją Europy”.

W kwestiach współpracy z Magdeburgiem należy przypomnieć, iż pierwsze kontakty z tym miastem zostały zainicjowane już w 2006 roku, dzięki inicjatywie członków Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia „Dom Europejski” oraz przy wsparciu i zaangażowaniu ze strony Pani Edith Wagener, reprezentującej niemieckie Towarzystwo Warta- Wisła. Wtedy to delegacja z miasta Magdeburga przybyła do Gniezna na uroczystość odsłonięcia obelisku, upamiętniającego pamięć zmarłych obywateli niemieckich, pochowanych na cmentarzu ewangelickim w Gnieźnie przy ul. Roosevelta, w tzw. Parku Trzech Kultur. Wydarzenie to zainicjowało szereg spotkań pomiędzy przedstawicielami miasta Magdeburg a Powiatu Gnieźnieńskiego.

Przypomnijmy, że Magdeburg leży nad Łabą w północno-środkowej części Niemiec, na wschodnim brzegu Magdeburger Börde. Z Magdeburga do Berlina jest około 130 kilometrów. Jest to miasto na prawach powiatu, i zarazem stolica Kraju Związkowego Landu Sachsen-Anhalt, a także siedzibą biskupstwa katolickiego i ewangelickiego. W roku 2005 Magdeburg obchodził 1200 lat swojego istnienia.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki