BIPCzwartek, 01.6.2023

Robocza rewizyta w Luckenwalde

Powiat Gnieźnieński podczas tej wizyty reprezentowali dyrektorzy wydziałów Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.
W skład delegacji weszli:

 • Czesław Wąsowicz (przewodniczący),
 • Henryk Gędek,
 • Leon Budniak,
 • Roman Kujawski,
 • Marek Kosmala

 • oraz przedstawiciel Gnieźnieńskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego
 • Juliusz Trojanowski
 • W programie wizyty pierwszego dnia znalazło się zwiedzanie niemieckiego i później przejętego przez Armię Radziecką systemu bunkrów, ,,Miasta książek" (pomysł zaczerpnięty z Walii) - skupowania i sprzedawania w jednym miejscu antykwaryjnych książek, nowej galerii powiatu (wszystko w miejscowości Wunsdorf). Ponadto goście z Polski spotkali się z pierwszą zastępczynią Starosty, Karin Schreiber, która przedstawiła strukturę administracyjną Starostwa Powiatowego Teltow-Fläming. Po tym spotkaniu delegacja polska zapoznała się z największym projektem na terenie tego niemieckiego powiatu - ,,Fläming-skate", ogromną trasę rowerową. Organizatorzy tego projektu otrzymali, aż 75-procentową dotację unijną.

  „Mamy już wykonaną 170-kilometrową ścieżkę dla rowerzystów i rolkarzy" - stwierdzili gospodarze powiatu. „Przy ścieżce powstają hotele, restauracje i gospodarstwa agroturystyczne, których właściciele mogą liczyć na pomoc unijną. Cały projekt rozpoczęliśmy jesienią ubiegłego roku, a zaskoczymy w ciągu 3 lat. Oprócz dużej pętli przechodzącej przez nasz powiat i powiaty sąsiednie, stworzymy też mniejsze pętle, kilkudziesięcio kilometrowe. W miejscowości Petkus powstał jedyny w Europie hotel dla skaterów, do którego można wjechać prosto ze ścieżki. Prowadzony on jest przez osobę prywatną. Na dawniejszym hipodromie w Juterborgu powstanie tor do speedskatingu, i za rok rozegrane zostaną tu mistrzostwa Europy w szybkiej jeździe na rolkach" - stwierdził Andreas Weiher, koordynator projektu.

  Tego samego dnia gnieźnianie odwiedzili Helmuta Starka, który w byłym hangarze lotniczym pobudował ekologiczny dom. Natomiast w drugim dniu wizyty wszyscy goście z Polski pracowali w grupach roboczych wspólnie z niemieckimi kierownikami wydziałów a przedstawiciel Gnieźnieńskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego Juliusz Trojanowski z prezesem spółki wspierania gospodarki oraz pełnomocnikiem do spraw wspierania gospodarki. Herbert Vogler, prezes spółki wspierania gospodarki, przedstawił nam dwa projekty, które możemy prowadzić wspólnie. Jednym z nich jest tor do testowania samochodów, w szczególności autobusów. Takie tory będą wymagane prawnie już za kilka lat w krajach Unii Europejskiej. Istnieje możliwość stworzenia takich torów przy finansowaniu ich budowy w stu procentach z funduszy unijnych - powiedział Herbert Vogler.

  Kończącym punktem wizyty polskiej delegacji było spotkanie podsumowujące w sali posiedzeń w siedzibie powiatu Teltow-Fläming w Luckenwalde. Przygotowanie planu wizyty odpowiadało naszej stronie. Pobyt tutaj był intensywny, ale i bardzo owocny gdyż mogliśmy się zapoznać z wieloma rozwiązaniami stosowanymi u naszych przyjaciół. Byliśmy podzieleni na cztery grupy tematyczne, i jak się okazało tak jedna, jak i druga z zadowoleniem konfrontowała podobieństwa i różnice w pracy zawodowej. Podczas tej rewizyty zajęliśmy się nawiązaniem kontaktów między innymi w dziedzinach związanych ze szkolnictwem, kulturą, ochroną środowiska, geodezją, kartografią, drogownictwem i bezpieczeństwem publicznym.

  „Zależy nam przede wszystkim na wymianie doświadczeń i projektów. Te doświadczenia z Niemiec zabierzemy do Polski, a odpowiednim instytucjom przekażemy nasze spostrzeżenia z wizyty w Luckenwalde i powiecie Teltow-Fläming" - podkreślił Czesław Wąsowicz, przewodniczący polskiej delegacji.

  Na koniec wizyty polskiej delegacji odbyła się również konferencja prasowa z dziennikarzem z lokalnego dziennika.

  JAROSŁAW WALERCZAK
  drukuj:
  udostępnij:
  PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

  reklama aplikacji mobilnej
  Rejestracja rezerwacji pojazdów
  Status kolejki