BIPPiątek, 09.6.2023

Nowy sprzęt ratowniczy dla straży pożarnej

Nowy sprzęt ratowniczy dla straży pożarnej
Na uroczystości jego przekazania w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Gnieźnie, 8 lutego, obecny był starosta gnieźnieński Krzysztof Ostrowski, wicestarosta Dariusz Pilak, członek zarządu Wojciech Krawczyk oraz przedstawiciele pozostałych współfundatorów.

Dwa samochody oraz sprzęt ratowniczy o łącznej wartości 800 tys. zł. trafił do Komendy Powiatowej Państwowej Straż Pożarnej. Pierwszy z nich to średni samochód gaśniczy z uniwersalnym wyposażeniem, który służyć ma głównie do interwencji w Gnieźnie. Drugi natomiast to samochód rozpoznawczo – ratowniczy, którego zadaniem jest wspomaganie kierującego akcją. Kolejne dwa wozy ratownicze trafiły do jednostek OSP w Skorzęcinie i Trzuskołoniu. Przekazując nowe wozy i sprzęt strażacki, o który zabiegali ratownicy z powiatu gnieźnieńskiego, starosta Krzysztof Ostrowski powiedział:

Naszym strażakom można ufać. Udowodnili swoją skuteczność wielokrotnie, ostatnio podczas kolejnego ataku zimy, kiedy ruch na terenie miasta i powiatu został praktycznie sparaliżowany. To wtedy właśnie zarówno zawodowa, jak i ochotnicza Straż Pożarna, 43 jednostki, wspomagała działania Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, który jako starosta zwołałem wobec dramatycznej sytuacji na naszych drogach. Jednostki straży transportowały do szpitala m.in. chorych z niewydolnością nerek na zabiegi dializy. Dzięki strażakom udało się również dotrzeć bezpiecznie do szpitala rodzącej kobiecie. Strażacy interweniowali także 80 razy, udzielając pomocy kierowcom, których samochody utknęły w śnieżnych zaspach zalegających drogi. Uwolnili nawet pociąg jadący do Rejowca, który nie mógł się przebić przez zaspy śnieżne. Przejazd umożliwiał im powiatowy sprzęt ciężki, zwłaszcza pługi wirnikowe i fadromy, których działanie koordynowali dyżurni Centrum Zarządzania Kryzysowego. Muszę przyznać, że dramaturgię wydarzeń sobotniej nocy łagodził właśnie niezawodnie działający system ratownictwa.

Poświęcenia nowego sprzętu „na użytek człowieka i Bożą chwałę” dokonał biskup Wojciech Polak. Uroczystą zbiórkę zakończyła roczna narada straży.drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki