BIPPoniedziałek, 29.5.2023

Konwent akademicki – znak nowych czasów

Konwent akademicki – znak nowych czasów

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz uczelnianych, prezydent miasta, parlamentarzyści, a honorowym gościem konwentu był abp Henryk Muszyński.

Gospodarz spotkania, starosta Krzysztof Ostrowski podczas swojego wystąpienia zwrócił uwagę na konieczność współpracy gnieźnieńskich uczelni z lokalnymi samorządami, którym podlega szkolnictwo podstawowe i ponadpodstawowe.
Konieczna jest wymiana poglÄ…dów i doÅ›wiadczeÅ„, jak ksztaÅ‚cić mÅ‚odzież, aby to ksztaÅ‚cenie byÅ‚o efektywniejsze, aby mÅ‚odzi ludzie bardziej rozumieli rzeczywistość, która jÄ… otacza, by nie byli to tylko technicy wiedzy, ale Å›wiatli obywatele tego kraju. FormuÅ‚a konwentu, kiedy raz na pół roku wszyscy siÄ™ spotykamy, w jakiejÅ› mierze siÄ™ sprawdziÅ‚a. Jest to podstawa do dyskusji i wypracowania pewnych koncepcji – mówiÅ‚ starosta Krzysztof Ostrowski.
Starosta scharakteryzował sytuację w gnieźnieńskim szkolnictwie ponadgimnazjalnym, podkreślił wszelkie przedsięwzięcia strategiczne mające na celu rozwijanie świadomości, kreatywności i aktywności młodzieży. Przedstawił także inicjatywy oraz projekty innowacyjne, w ramach których podlegające powiatowi jednostki współpracują z wyższymi uczelniami.

Rektor Kolegium Europejskiego, prof. Leszek Mrozewicz, omówił szczegóły oraz perspektywy nowo powstałego Instytutu Kultury Europejskiej. Podkreślił powołanie Pracowni Studiów Gnieźnieńskich, która dzięki współpracy ze starostą gnieźnieńskim wydawać będzie periodyk Studia Europea Gnesnensia.

Prof. Józef Garbarczyk, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie w związku z jubileuszem pięciolecia istnienia uczelni na gnieźnieńskim rynku oświatowym, przypomniał krótko jej historię oraz omówił najbliższe plany inwestycyjne. Podkreślił konieczność dobrze zaplanowanej promocji szkoły jako czynnika wspierającego uczelnię w sytuacji zagrożenia niżem demograficznym. Ciekawą inicjatywą PWSZ w tym zakresie jest zaplanowane uruchomienie biura karier, instytucji, która pozwoli studentom zwiększyć potencjał i aktywność w procesie usamodzielniania się w dorosłym życiu.

Problem niżu demograficznego zdominowaÅ‚ również wypowiedź prof. LechosÅ‚awa Gawreckiego. Rektor GnieźnieÅ„skiej Wyższej SzkoÅ‚y Humanistyczno-Menedżerskiej „Milenium” zwróciÅ‚ uwagÄ™, że nie jest to problem wyłącznie uczelni niepublicznych, jak siÄ™ powszechnie uważa. Za najwiÄ™kszÄ… trudność prof. Gawrecki uznaÅ‚ konieczność nieustannego udowadniania opinii publicznej, że szkoÅ‚y niepubliczne nie sÄ… miejscem chaÅ‚turzenia pracowników naukowych, ale uczelniami, które pod pewnymi wzglÄ™dami majÄ… zdrowsza strukturÄ™ organizacyjnÄ… niż uczelnie paÅ„stwowe. Jako sposób obrony przed nadejÅ›ciem niżu demograficznego rektor „Milenium” wskazaÅ‚ inwestowanie w bazÄ™ dydaktycznÄ… i badania naukowe kadry, którÄ… uczelnia już zdążyÅ‚a sobie wyksztaÅ‚cić, a w tym zakresie podkreÅ›liÅ‚ istotne znaczenie dobrej współpracy pomiÄ™dzy wszystkim gnieźnieÅ„skimi szkoÅ‚ami wyższymi oraz z samorzÄ…dami lokalnymi.

Z kolei ks. dr Wojciech Rzeszowski, rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego, scharakteryzował potencjał tej najstarszej gnieźnieńskiej uczelni, która przygotowuje do posługi nie tylko przyszłych księży, ale także współpracuje z Wydziałem Teologicznym UAM, kształcącym studentów świeckich. Podkreślił znakomite zaplecze naukowe uczelni oraz fakt, że wszyscy jej absolwenci mają zapewnioną pracę.

Podczas dyskusji zabrali głos obecni na konwencie parlamentarzyści oraz zaproszeni goście.
Prezydent Jacek Kowalski w swoim wystąpieniu zadeklarował wsparcie dla Kolegium Europejskiego w zakresie dofinansowania doktorantów nowo powstałego Instytutu Kultury Europejskiej oraz zabezpieczenia lokali mieszkaniowych dla niezbędnej dla tego wydziału kadry naukowej.
Poseł Tadeusz Tomaszewski zwrócił uwagę na konieczność ujednolicenia systemu współpracy gminy i powiatu w zakresie dożywiania uczniów z niezamożnych domów.
Akcja bezpÅ‚atnych posiÅ‚ków dla uczniów praktycznie koÅ„czy siÄ™ na poziomie gimnazjum, a przecież mÅ‚ody czÅ‚owiek uczÄ…c siÄ™ w szkole ponadgimnazjalnej przebywa poza domem nawet 12 godzin, tym bardziej wiÄ™c potrzebuje ciepÅ‚ego posiÅ‚ku nie na koszt rodziców – zauważyÅ‚ poseÅ‚ Tomaszewski.
Poseł Zbigniew Dolata zwrócił się z apelem do władz samorządowych, aby przy konstruowaniu budżetu na rok przyszły poszczególne komisje uwzględniły środki nie tylko na stypendia naukowe, ale również na rozbudowę bazy dydaktycznej uczelni.
Poseł Paweł Arndt jako przewodniczący Sejmowej Komisji Finansów Publicznych sceptycznie odniósł się do projektu posła Dolaty, postulującego starania o zwiększenie dotacji rządowych dla gnieźnieńskich uczelni. Zauważył, że przy tym deficycie państwa tego typu inicjatywy nie będą skuteczne.
Dr Klaudiusz ÅšwiÄ™cicki zaprosiÅ‚ do współpracy przedstawicieli wszystkich gnieźnieÅ„skich uczelni w zwiÄ…zku z planami GWSHM „Milenium” dotyczÄ…cymi konferencji naukowej, której celem byÅ‚oby powoÅ‚anie komitetu redakcyjnego przyszÅ‚ej monografii Gniezna jako oÅ›rodka historycznego, kulturowego i gospodarczego.
Dyskusje zamknął gospodarz konwentu, starosta Krzysztof Ostrowski, który jako reprezentant Zarządu Powiatu przypomniał, że władze powiatu ufundowały dwa mieszkania dla pracowników naukowych nowo powstałego wydziału Kolegium Europejskiego. Zauważył też, że powiat włączył się również aktywnie w badania dziejów Gniezna.

Posumowania spotkania dokonaÅ‚ arcybiskup Henryk MuszyÅ„ski. ZwróciÅ‚ uwagÄ™, że trzeci już konwent akademicki jest dowodem dobrej współpracy uczelni i wÅ‚adz samorzÄ…dowych. PodkreÅ›liÅ‚, że zmieniÅ‚ siÄ™ charakter tych dyskusji, które z polemicznych przeksztaÅ‚ciÅ‚y siÄ™ w merytorycznÄ… rozmowÄ™ na temat poprawiania jakoÅ›ci i wypracowywania lepszej formuÅ‚y uczelni. PodziÄ™kowaÅ‚ lokalnym wÅ‚adzom i rektorom uczelni za umożliwienie Gnieznu kariery na miarÄ™ historycznego znaczenia oÅ›rodka, który Å›miaÅ‚o wprowadza standardy europejskie. PodziÄ™kowaÅ‚ wszystkim za pracÄ™ i zaangażowanie w dziele wyprowadzenia naszego miasta ze zmarginalizowanej prowincji, czego dowodem sÄ… Studia Europea Gnesnensia – znak nowych czasów.













drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki