BIPWtorek, 30.5.2023

TydzieÅ„ gospodarki w Powiecie Teltow – Fläming

TydzieÅ„ gospodarki w Powiecie Teltow – Fläming
DelegacjÄ™ polskÄ… stanowili: Dariusz Pilak Wicestarosta GnieźnieÅ„ski; Danuta Winiarska PrzewodniczÄ…ca Rady Powiatu GnieźnieÅ„skiego; Juliusz Trojanowski Prezes GnieźnieÅ„skiej Agencji Rozwoju Gospodarczego sp. z o.o.; Agnieszka RzempaÅ‚a – Chmielewska Dyrektor WydziaÅ‚u Promocji i Rozwoju; Janusz Winiarski ZastÄ™pca Dyrektora WydziaÅ‚u Ochrony Åšrodowiska, Rolnictwa i LeÅ›nictwa; dr inż. MirosÅ‚awa Dolska i dr inż. Stefan Pawlak z Instytutu Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa (IBMER) w Poznaniu oraz Andrzej Gralak kierowca.

Delegacja polska uczestniczyła w przedsięwzięciach odbywających się w ramach tygodnia gospodarki w ciągu dwóch ostatnich dni. Każdy dzień był poświęcony w szczegółach nieco innej tematyce. Wykłady, prezentacje i wizytacje firm odbywały się codziennie w innej miejscowości - tj. w Zossen, Ludwigswelde, Luckenwalde oraz w Jüterbogu.

Trzeci dzień w ramach tygodnia gospodarki był poświecony tematyce energii słonecznej. Wykłady odbywały się na terenie przemysłowym w Luckenwalde. Ciekawym doświadczeniem była możliwość zwiedzenia przez delegację polską firmy Nanosolar GmbH&Co.KG, produkującej kolektory słoneczne.

Polskim akcentem tego dnia byÅ‚ wykÅ‚ad poÅ›wiÄ™cony odnawialnym źródÅ‚om energii w Polsce z punktu widzenia województwa wielkopolskiego. Na bazie materiałów udostÄ™pnionych przez Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi UrzÄ™du MarszaÅ‚kowskiego Województwa Wielkopolskiego wykÅ‚ad wygÅ‚osiÅ‚ dr inż. Stefan Pawlak. Dr Pawlak przedstawiÅ‚ rodzaje odnawialnych źródeÅ‚ energii z krótkÄ… charakterystykÄ… możliwoÅ›ci jej wykorzystania w Wielkopolsce. JeÅ›li chodzi o energiÄ™ sÅ‚onecznÄ…, nasze województwo cechuje niekorzystne poÅ‚ożenie geograficzne. Roczna energia promieniowania jest niższa o 62% wzglÄ™dem Europy Pd. W województwie pracuje 70 punktów z zainstalowanymi kolektorami sÅ‚onecznymi. Co do energii wiatrowej, dr Pawlak wskazaÅ‚ na istotne różnice w mocach elektrowni wiatrowych w różnych krajach na Å›wiecie (Polska plasuje siÄ™ daleko za potentatem w tej dziedzinie – Niemcami). Ten rodzaj energii specjaliÅ›ci uznajÄ… za ekonomicznie opÅ‚acalne, lecz kosztowne, uzależnione od wparcia finansowego, zależne od warunków wiatrowych i uksztaÅ‚towania terenu oraz muszÄ… być zgodne z wymaganiami ochrony przyrody. Kolejnym rodzajem odnawialnych źródeÅ‚ energii jest energia geotermalna. Jej opÅ‚acalność zależy od głębokoÅ›ci odwiertu (3-4 km = >100ºC) oraz od temperatury wody. Ten rodzaj energii charakteryzuje wysoki koszt wykonania odwiertu i jest zależny od lokalizacji w regionie (warunki b. dobre - Czarnków, Oborniki i KoÅ‚o, dobre - Rogoźno, WÄ…growiec, Murowana GoÅ›lina, dość dobre - Gniezno i Konin). Energia geotermalna może być uzupeÅ‚nieniem dla tradycyjnego ogrzewania. Niewielkie szanse rozwoju ze wzglÄ™du na deficyt wody w Wielkopolsce cechuje natomiast energiÄ™ wód powierzchniowych. UdziaÅ‚ energii wód powierzchniowych w ogólnej produkcji energii w regionie ocenia siÄ™ jako marginalny, brak jest nowoczesnych technologii pozwalajÄ…cych obniżyć koszty inwestycji. Z kolei duży potencjaÅ‚ rozwojowy cechuje energia pozyskiwana z biomasy. W województwie odnotowuje siÄ™ duży potencjaÅ‚ produkcji sÅ‚omy, funkcjonuje system dopÅ‚at do zakÅ‚adania plantacji roÅ›lin energetycznych. W województwie pracujÄ… łącznie 22 instalacje spalajÄ…ce biomasÄ™. Dr Pawlak omówiÅ‚ również kwestiÄ™ energii biogazu, powstajÄ…cej na skÅ‚adowiskach odpadów komunalnych i w oczyszczalniach Å›cieków. Obecnie w Wielkopolsce funkcjonuje 6 instalacji korzystajÄ…cych z biogazu. Jak zauważyÅ‚ dr inż. Stefan Pawlak, na dzieÅ„ dzisiejszy w Wielkopolsce należy wspierać przede wszystkim równolegle dwa kierunki rozwoju produkcji energii ze źródeÅ‚ odnawialnych: energii z biomasy i energii wiatrowej. Ponadto, z informacji uzyskanych od UrzÄ™du Regulacji Energetyki (URE) wynika, że produkcja energii odnawialnej w Wielkopolsce wykazuje tendencjÄ™ wzrostowÄ…: w roku 2006 produkcja energii odnawialnej w Wielkopolsce wyniosÅ‚a ok. 150 000 MWh, a w roku kolejnym - 2007 już ok. 320 000 MWh.

W czwartym dniu trwającego tygodnia gospodarki organizatorzy podjęli się dyskusji na temat rozwoju obszarów wiejskich, rozwoju turystyki, w tym i agroturystyki. Wykłady i warsztaty odbywały się w zabytkowym kompleksie poklasztornym w Jüterbogu, w którym obecnie znajduje się centrum kultury, informacja turystyczna oraz muzeum regionalne. W korytarzach budynku na stoiskach promocyjnych zaprezentowane zostały regionalne atrakcje turystyczne, w tym m.in. sztandarowy produkt turystyczny Fläming Skate, oraz produkty regionalne z gospodarstw agroturystycznych. Swoją ofertę turystyczną przedstawiła również delegacja polska poprzez udostępnienie szerokiej gamy materiałów promocyjnych. Wykłady poprzedziły dyskusję z udziałem lokalnych władz, przedstawicieli związków rolniczych, organizacji turystycznych oraz cechu rzemiosła na temat szans i zagrożeń rozwoju terenów wiejskich w Powiecie Teltow - Fläming. Po wysłuchaniu wszystkich wystąpień, można śmiało stwierdzić, że nie ma specjalnych różnic pomiędzy Powiatem Gnieźnieńskim i partnerskim powiatem niemieckim, w zakresie problematyki rolnej oraz turystyki.

Tydzień gospodarki zakończył się w dniu 29 października wręczeniem corocznie przyznawanych nagród gospodarczych dla wyróżniających się firm z Powiatu Teltow - Fläming. Nagroda jest wręczana od 10 lat. Konkurs organizują lokalne dwie izby gospodarcze, we współpracy z bankami, mediami oraz Agencją Rozwoju Gospodarczego Powiatu Teltow - Fläming.

Obchody dni gospodarki w wymiarze tygodniowym zorganizowano po raz pierwszy. W opinii głównego organizatora tj. Agencji Rozwoju Gospodarczego Powiatu Teltow - Fläming nowa formuła się sprawdziła i zyskała przychylność gmin współuczestniczących w przedsięwzięciu oraz lokalnych podmiotów branżowych. Z pewnością inicjatywa ta wpisze się na stałe w kalendarz imprez promujących lokalną przedsiębiorczość na terenie niemieckiego powiatu.

Warto przypomnieć, że polskim odpowiednikiem inicjatywy niemieckiej jest konkurs „OrzeÅ‚ Powiatu GnieźnieÅ„skiego dla przedsiÄ™biorczoÅ›ci” organizowany co dwa lata przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie oraz Cech RzemiosÅ‚a i MaÅ‚ej PrzedsiÄ™biorczoÅ›ci w Gnieźnie, jak również targi pracy i sezonowe gieÅ‚dy pracy organizowane przez Powiatowy UrzÄ…d Pracy.

Agnieszka Rzempała - Chmielewska

















































drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki