Od zwiedzenia Memoriału w Ponarach rozpoczął się szlak upamiętniający miejsca kaźni, którego centralnym punktem był, oczywiście, Katyń. Msza święta odprawiona właśnie w tym miejscu, w której mieliśmy okazję uczestniczyć, uświadomiła głębię słów, zapisanych na katyńskiej tablicy:
cierpieniu – prawdę
umarłym - modlitwę
w obliczu Boga Wszechmogącego
Właśnie pytania o prawdę pojawiały się szczególnie często, gdy, zwiedzając Smoleńsk, przechodziliśmy obok takich miejsc, jak np. pomnik Lenina.
Kolejnym punktem szlaku martyrologicznego był pobyt w kuropackim lesie, miejscu, w którym zakopano zwłoki tysięcy ofiar represyjnego system komunistycznego – zarówno Białorusinów jak i Polaków i Żydów. Fakt, że nie można nadal przeprowadzić dokładnych badań i dlatego trudno ustalić liczbę pochowanych tam ofiar, dowodzi, że nawiedzane miejsca to, niestety, nie tylko zapis historii, ale tragiczna współczesność…
I kolejne trudne pytania musiały paść pod Lenino, miejscu upamiętniającym walkę polskich żołnierzy dywizji im. Tadeusza Kościuszki w 1943r.
Ostatni etap wędrówki przebiegał w atmosferze nostalgicznej, wywołanej podążaniem śladami naszej powieściopisarki – Elizy Orzeszkowej w Grodnie i okolicach. Dom Elizy Orzeszkowej, przejazd wśród krajobrazów jak z widoków Chełmońskiego do Bohatyrewicz- wioski znanej z powieści Nad Niemnem, spacer do legendarnego grobu Jana i Cecylii oraz grobu powstańców styczniowych, których ofiarę upamiętnia krzyż z napisem GLORIA VICTIS – to miejsca, w których mieliśmy kolejną okazję smakować polskość. I choć nie był to wyjazd rekreacyjno-turystyczny, to z pewnością pozostanie dla wszystkich uczestników ważną obywatelską lekcją historii, patriotyzmu i odpowiedzialności.
![]() |
![]() |
Projekt Wdrożenie zaawansowanych e-usług dla klientów Starostwa Powiatowego w Gnieźnie oraz jednostek podległych współfinansowany ze środków
Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 w ramach konkursu Rozwój elektronicznych usług publicznych