BIPSobota, 03.6.2023

Su – PER baza dydaktyczna w ZSP nr 2

Su – PER  baza dydaktyczna w ZSP nr 2
Inspirację do planowania rozwoju bazy dydaktycznej, takiej, która stworzy dogodne warunki nauki uczniom w nowo powstałym technikum, kadra ZSP nr 2 zdobywała dzięki współpracy z 3. Brygadą Lotnictwa Transportowego w Powidzu oraz WSOSP w Dęblinie. Baza dydaktyczna szkoły pozyskała już samolot TS – 11 „Iskra”, podzespoły samolotu An – 26, części z samolotów MiG – 21, a w nocy z 23 – 24 października z lotniska w Powidzu dotarł do Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Słowackiego odrzutowy samolot naddźwiękowy o zmiennej geometrii skrzydeł Su – 22 M4. Samolot transportowano trasą Powidz – Witkowo – Trzemeszno – Gniezno. To niezwykłe przedsięwzięcie zabezpieczali żołnierze zawodowi z 33. Bazy Lotniczej w Powidzu, Wydział Ruchu Drogowego Policji Powiatowej w Gnieźnie oraz Żandarmeria Wojskowa.

Konwój wyruszył z Powidza o godzinie 21.30. Holowany samolot wzbudzał duże zainteresowanie wśród przypadkowych przechodniów, którzy obserwowali przejazd mimo wyjątkowo niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Dzięki ekipie zabezpieczającej transport, naziemna podróż samolotu odbyła się niemal bez przeszkód. Wyjątek stanowił przejazd na przewężeniu drogi w okolicy Trzemeszna, kiedy jedno z kół samolotu utknęło w miękkim gruncie pobocza, ale po użyciu podnośnika, SU - 22 ruszył w dalszą drogę.

W Gnieźnie „Suczkę”, jak pieszczotliwie nazywają piloci tę jednostkę szturmowo – bombową, mimo późnej pory ( 3 w nocy) i ulewnie padającego deszczu, witała grupa entuzjastów lotnictwa z aparatami fotograficznymi i kamerami. Samolot „zaparkował” w Centrum Kształcenia Praktycznego, jednostki podległej ZSP nr 2, a w najbliższych dniach odzyska elementy zdemontowane na czas transportu – m.in. ruchome części skrzydeł.

Samolot Su – 22 M4 w polskim lotnictwie wojskowym służy od roku 1984. Do niedawna samoloty te stacjonowały na lotnisku Powidz, aktualnie bazują w Mirosławcu i Świdwinie. Po częściowej modernizacji związanej z dostosowaniem do standardów NATO, piloci Su – 22 biorą udział w ćwiczeniach organizowanych przez naszych sojuszników.

Maszyna znalazła się w Gnieźnie po odsłużeniu 1410 godzin w powietrzu. Zacny już Su-22 z numerem bocznym 7105 umożliwi uczniom Technikum Lotniczego w ZSP nr 2 zdobywanie praktycznej wiedzy. Sprawdzone rozwiązania konstrukcyjne, do niedawna ściśle chronione, będą odtąd przedmiotem nauki gnieźnieńskich uczniów. Samolot Su - 22 M4 to nie koniec starań związanych z budowaniem bazy dydaktycznej dla Technikum Lotniczego. Już wkrótce zostanie sprowadzony śmigłowiec Mi – 2, służący między innymi w lotnictwie sanitarnym oraz sprzęt pozyskany z Aeroklubu Poznańskiego.

Dzięki temu przyszli mechanicy lotnictwa będą mogli zdobywać wiedzę przydatną nie tylko w lotnictwie wojskowym, ale również cywilnym.drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki