BIPPoniedziałek, 29.5.2023

Dobry czas w Monachium w poszukiwaniu inwestorów

Dobry czas w Monachium w poszukiwaniu inwestorów

Targi te są obecnie jedną z najbardziej prestiżowych imprez wystawienniczych branży inwestycyjnej w Europie. W tegorocznej edycji uczestniczyło prawie 35 000 osób, w tym ponad 21 000 zwiedzających oraz prawie 15 000 przedstawicieli wystawców z 73 krajów. Na targach swoje oferty zaprezentowało 1580 wystawców z 34 krajów. Wielkość sprzedanej powierzchni targowej to w tym roku ok. 60 000 m2 . Polska zajmowała 810m2 (w ubiegłym roku 650m2 ).

Kiedy uzmysłowimy sobie, jaki upadek, kryzys, ma za sobą branża nieruchomości, te liczby i wyniki są niebywale zadawalające. Właśnie w tym czasie EXPO REAL okazało się doskonałą platformą wymiany doświadczeń i rozmów dla branży - podkreślał Eugen Egetenmeier, prezes Targów Monachijskich.

Silna reprezentacja Polski zwróciła uwagę inwestorów zagranicznych, mówili o tym sami wystawcy jak również przedstawiciele Targów Monachijskich. Zwracali oni uwagę na fakt, że Polska i polskie miasta w statystykach targowych wypadają coraz lepiej i mają na tych targach swoje stałe miejsce.

W tym roku na 15 stoiskach nasz kraj reprezentowało 50 wystawców, z czego prawie 40 to reprezentanci samorządów m.in. Warszawy, Krakowa, Katowic, Gdańska, Sopotu, Poznania, Szczecina, Rybnika oraz regionów Warmińsko- Mazurskiego, Dolnego Śląska, Kujawsko-Pomorskiego, Podlaskiego, Metropolia Silesia, Województwo Śląskie. Prezentowali oni swoje oferty głównie na stoiskach indywidualnych i regionalnych.

Związek Miast Polski po raz trzeci zorganizował dla swoich miast członkowskich indywidualne stoisko. Na powierzchni 28 metrów kwadratowych swoją ofertę pokazało 6 miast: Częstochowa, Gniezno, Gorzów Wlkp., Koszalin, Lublin, Zabrze.

Swoje miasta reprezentowała w tym roku bardzo silna grupa prezydentów i burmistrzów oraz ich zastępcy m. in. z Katowic, Jastrzębia Zdroju, Sopotu, Rybnika, Torunia, Włocławka, Grudziądza, Olsztyna, Elbląga, Giżycka, Jarocina, Śremu, Koszalina, Ełku, Ostródy, Iławy, Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Szczecina, Gryfina i Wrocławia.

Oferty miast obecnych na targach były bardzo różnorodne, dotyczyły zarówno zagospodarowania terenów pod produkcję i przemysł (tereny w znacznej części położone w Specjalnych Strefach Ekonomicznych), budownictwa mieszkaniowego, budowy hoteli, jak również rekreacji, (budowa Aqua Parków). Pojawiły się też projekty przebudowy dworców PKP, na które poszukiwali inwestorów przedstawiciele Sopotu i Zabrza.

Podczas targów przedstawiciele miast odbywali liczne spotkania, a także skorzystali z oferty konferencji i seminariów, w których uczestniczyła liczna grupa studentów SGH z Koła Nieruchomości.

Targi EXPO REAL to jedne z największych targów inwestycyjnych przyciągające inwestorów, bankowców, deweloperów i samorządy lokalne. Jak zauważył organizator targów Krzysztof Kiljański, dyrektor Biura Targów Monachijskich w Polsce, z roku na rok zwiększa się liczba polskich wystawców i polskich stoisk, rośnie liczba indywidualnych wystawców (dotyczy to głownie samorządów).

Tradycyjnie podczas EXPO REAL wystawcy polscy spotkali się w polskim konsulacie na zaproszenie Elżbiety Sobótki, Konsul Generalnej w Monachium oraz dr Jacka Robaka Radcy Ambasady RP w Berlinie. W tym roku spotkaniu towarzyszyła miła uroczystość sadzenia dębów, przywiezionych przez delegację z Dąbrowy Górniczej. Trzy drzewka, zasadzone w ogrodzie przy Konsulacie, mają symbolizować trwałe inwestycje oraz silne związki przedstawicieli miast, regionów i biznesu.

Organizatorzy targów, a także Związek Miast Polskich już dziś zapraszają na kolejną edycję Targów EXPO REAL, które odbędą się w dniach 4 – 6 października 2010r. Biuro Targów Monachijskich w Polsce zaprasza ponadto do udziału w f.re.e 2010 – Międzynarodowych Targach Turystycznych, które odbędą się także w Monachium w dniach od 18 do 22 lutego przyszłego roku

Bliższe informacje znajdą Państwo na stronach www.targiwmonachium.pl oraz www.zmp.poznan.pl

Tekst i zdjęcia
Joanna Ludwiczak

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki