BIPNiedziela, 28.5.2023

Otwarcie Izby Pamięci w Niewolnie

Otwarcie Izby Pamięci w Niewolnie
Historia izby jest nieodłącznie związana z osobą Henryka Wrzeszczyńskiego - nauczyciela, kierownika szkoły w Niewolnie, muzyka i dyrygenta chóru im. Feliksa Nowowiejskiego w Trzemesznie, który lata wojny spędził w obozach Dachau i Matthausen-Gusen.

Córka Henryka Wrzeszczyńskiego, Krystyna Giemza, opiekuje się Izbą od lat, są w niej pamiątki po ojcu, m.in.: wyjątkowa bransoleta - na jej najszerszym elemencie wyryto numer obozowy ojca Pani Krystyny, a także potocznie zwane pasiaki, czyli ubrania obozowe, kostka z szubienicy, w której znajdują się prochy ofiar i wiele innych eksponatów.

Muzeum w Sztutowie, do którego większość posiadanych zbiorów oddała Pani Krystyna przygotowało zbiory, które możemy oglądać w reaktywowanej izbie pamięci. Wykorzystano tam nowoczesne techniki prezentowania ekspozycji. Folie zawieszone na ścianach zadrukowane są zdjęciami, rysunkami, wspomnieniami, reprodukcjami dokumentów. Nie da się zauważyć żywiej opowieści o wojnie i jej ofiarach.

Obok podziękowań i gratulacji dla tych, którzy przyczynili się do ponownego otwarcia, wysłuchać można było wzruszające historie przyjaciół, sąsiadów oraz rodziny Henryka Wrzeszczyńskiego, a także występ trzemeszeńskiego chóru „Kantata”.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki