W nastrój skupienia wprowadziÅ‚ zebranych chór I LO przygotowany specjalnie na tÄ™ uroczystość przez ksiÄ™dza Alojzego Januchowskiego. Muzycznym prezentacjom towarzyszyÅ‚y fragmenty papieskich homilii w wyborze dokonanym przez ksiÄ™dza Krzysztofa Stawskiego, a ilustrowane prezentacjÄ… multimedialnÄ…. Oficjalnie powitaÅ‚a goÅ›ci dyrektorka obiektu BogusÅ‚awa MÅ‚odzikowska. Charakterystyki Dnia Papieskiego dokonaÅ‚a Marzenna Kubiak, doradca metodyczny nauczycieli religii, a jednoczeÅ›nie pomysÅ‚odawczyni konkursów i organizatorka samej uroczystoÅ›ci. WitajÄ…c goÅ›ci, powiedziaÅ‚a: Ekscelencjo, panie Starosto, szanowni PaÅ„stwo, droga mÅ‚odzieży. Tegoroczny, IX DzieÅ„ Papieski obchodzony pod hasÅ‚em Jan PaweÅ‚ II – Papież WolnoÅ›ci, wpisuje siÄ™ w oczekiwania ludzi i narodów caÅ‚ego Å›wiata, którzy pragnÄ… żyć w Å›wiecie wolnym od kÅ‚amstwa, nienawiÅ›ci, przemocy, wojny i wszelkich zagrożeÅ„ cywilizacyjnych. Prawo do wolnoÅ›ci jest afirmacjÄ… czÅ‚owieczeÅ„stwa i ludzkiej godnoÅ›ci. Nic wiÄ™c dziwnego, że w nauczaniu Jana PawÅ‚a II sÅ‚owo wolność wystÄ™puje bardzo czÄ™sto. (…) Papież mówiÅ‚: „DziÅ› czÅ‚owiek tak czÄ™sto nie wie, co nosi w sobie, w głębi swej duszy, swego serca. Jak czÄ™sto jest niepewny sensu swego życia na tej ziemi. Ogarnia go zwÄ…tpienie, które przeradza siÄ™ w rozpacz." Dlatego Ojciec ÅšwiÄ™ty podkreÅ›laÅ‚: wolność to sÅ‚użyć Chrystusowi! (…) Trzeba jÄ… stale zdobywać. I to ma sens. To nadaje życiu sens.
O życiu, dziaÅ‚alnoÅ›ci i ujmujÄ…cej osobowoÅ›ci Papieża opowiadaÅ‚ honorowy gość spotkania ojciec Jan Góra. Sam blisko zwiÄ…zany z duszpasterstwem akademickim, współtwórca spotkaÅ„ mÅ‚odych, przyjaciel papieża, potrafiÅ‚ niezwykle sugestywnie przybliżyć postać tego wyjÄ…tkowego czÅ‚owieka: - Bardzo dziÄ™kujÄ™ za pieśń „Abba Ojcze” - zwróciÅ‚ siÄ™ do chórzystów. - PisaÅ‚em jÄ… w pociÄ…gu, strasznie zmarnowany jadÄ…c z CzÄ™stochowy do Poznania, ponieważ zbliżaÅ‚ siÄ™ VI Åšwiatowy DzieÅ„ MÅ‚odzieży, a hymnu nie byÅ‚o. ByÅ‚em szczęśliwy i pÅ‚akaÅ‚em wielokrotnie, kiedy w 1991 roku na waÅ‚ach Jasnej Góry, wstaliÅ›my, podnieÅ›liÅ›my wszyscy rÄ™ce i ta pieśń zaczęła koÅ‚ysać tÅ‚umami. Wtedy po raz pierwszy zobaczyÅ‚em, że jest niebywaÅ‚a potÄ™ga w muzyce i w pieÅ›ni. Później zawsze marzyÅ‚em, żeby znaleźć siÄ™ w takim Å›rodowisku, w takim miejscu, ażeby wszyscy ludzie wziÄ™li siÄ™ za rÄ™ce i zaÅ›piewali coÅ› jednego. Z tego narodziÅ‚a siÄ™ Lednica.
OpowiadajÄ…c o swojej posÅ‚udze KoÅ›cioÅ‚owi i ludziom, ojciec Góra przyznaÅ‚, że jego marzeniem byÅ‚a kariera naukowa: - ZdÄ™biaÅ‚em, gdy usÅ‚yszaÅ‚em, że mam siÄ™ zająć duszpasterstwem akademickim. BaÅ‚em siÄ™ tego Å›rodowiska. PostanowiÅ‚em być ich kumplem. WitajÄ…c siÄ™ klepaÅ‚em po ramieniu, dzisiaj powiedzielibyÅ›my zgrywaÅ‚em ziomala. A oni nie tego ode mnie oczekiwali. W koÅ„cu staÅ‚o siÄ™ tak, że to nie ja byÅ‚em dobry, tylko oni byli lepsi. Oni przynieÅ›li mi miÅ‚ość, mÅ‚odzież przyniosÅ‚a mi coÅ›, co mnie pochÅ‚onęło. PodejmujÄ…c osobisty wÄ…tek znajomoÅ›ci z papieżem ojciec Góra uwiódÅ‚ sÅ‚uchaczy dowcipem i anegdotycznym charakterem wypowiedzi: - To, że papież mnie zapraszaÅ‚ zobowiÄ…zywaÅ‚o, przy okazji objadaÅ‚em go niemiÅ‚osiernie. Ale kontakt z nim kazaÅ‚ mi to być dobrym ksiÄ™dzem. MusiaÅ‚em być przyzwoity. WiedziaÅ‚em, że nie mogÄ™ siÄ™ ubabrać i go zawieść. PragnÄ…Å‚em realizować jego wizjÄ™, bo papież byÅ‚ wielkim wizjonerem. Dzisiaj wiem, że tylko realizujÄ…c ideÄ™, można znaleźć sposób na życie, bez niej czÅ‚owiek jest rozżalony, nie wie, w którym jest miejscu i nie wie, czego chce. Ilekroć trafiam na przeszkody w realizacji nowego wyzwania, zwracam siÄ™ do mojego Ojca i duchowego przewodnika, mówiÄ…c mu bezpoÅ›rednio: „jak mnie w to wrobiÅ‚eÅ›, to mi pomagaj”. Wiem, czego chcÄ™ na Lednicy – integralnoÅ›ci naszej mÅ‚odzieży. I Was też zapraszam – zwróciÅ‚ siÄ™ bezpoÅ›rednio do mÅ‚odzieży ojciec Góra, snujÄ…c już plan, jakÄ… rolÄ™ odegrać ma chór I LO. – JesteÅ›cie tacy piÄ™kni, przyjeżdżajcie, by powitać tych, którzy przyjdÄ… na spotkanie z Bogiem. BÄ…dzcie kreatywni, tak jak byÅ‚ nim Ojciec ÅšwiÄ™ty Jan PaweÅ‚ II.
Ojciec Góra, ks. Jacek Orlik, dyrektor MÅ‚odzikowska oraz wicestarosta gnieźnieÅ„ski Dariusz Pilak wrÄ™czyli nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe zwyciÄ™zcom konkursów tematycznych. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych brali udziaÅ‚ w konkursie wiedzy inspirowanym hasÅ‚em tegorocznego Dnia Papieskiego: Jan PaweÅ‚ II – Papież WolnoÅ›ci. Konkurs, w którym udziaÅ‚ wzięła mÅ‚odzież z 9 szkół powiatu, odbyÅ‚ siÄ™ 1 października i miaÅ‚ charakter testu obejmujÄ…cego nauczanie Ojca ÅšwiÄ™tego skupione wokół tematu wolnoÅ›ci. Jego celem byÅ‚o poszerzenie wiedzy uczniów o treÅ›ci zawarte w wybranych dokumentach z nauczania papieża. Komisja konkursowa, w skÅ‚ad której wchodziÅ‚ m.in. Diecezjalny Koordynator obchodów IX Dnia Papieskiego ks. Jacek Orlik przyznaÅ‚a pięć (5) pierwszych miejsc nastÄ™pujÄ…cym osobom: Zuzannie Kanke – II LO w Gnieźnie, Katarzynie Marciniak – I LO w Gnieźnie, Annie Radacz – ZSP w Witkowie, Marice Bruch – ZSP w Witkowie, Mai Wilczewskiej – I LO w Gnieźnie.
Konkurs fotograficzny odbywaÅ‚ siÄ™ pod hasÅ‚em: „Wolność widziana obiektywem aparatu fotograficznego”. Autor każdej pracy oprócz wykonania zdjÄ™cia nawiÄ…zujÄ…cego tematycznie do konkursu musiaÅ‚ zinterpretować fotografiÄ™ w kontekÅ›cie tematu. Laureatami konkursu zostali uczniowie ZespoÅ‚u Szkół nr 11 im. Janusza Korczaka w Gnieźnie oraz: Milena Grenda, Dominika Grzechowiak, Monika Peszka, Maja Rachelska, Sylwia BÅ‚ach, Wojciech Ziółkiewicz, Mateusz Åšwiderski, Iwona Kaźmierczak, Paulina GulczyÅ„ska, Arkadiusz Rybak, Patrycja Marcinkowska, Joanna Wendland. Wszyscy laureaci oprócz upominków ufundowanych przez Starostwo Powiatowe usÅ‚yszeli dedykowane sobie piosenki.
Podsumowania uroczystości dokonali w swoim wystąpieniu wicestarosta Dariusz Pilak oraz biskup Wojciech Polak.
MówiÄ…c o papieżu, wicestarosta Dariusz Pilak odwoÅ‚aÅ‚ siÄ™ do usytuowanego na scenie symbolicznego fotela ze zÅ‚ożonÄ… wiÄ…zankÄ… kwiatów: - Kiedy w 1966 roku wÅ‚adza komunistyczna zabroniÅ‚a wjazdu na uroczystoÅ›ci milenium chrztu Polski ówczesnemu papieżowi PawÅ‚owi VI, to na Jasnej Górze stanÄ…Å‚ taki wÅ‚aÅ›nie fotel. ZjednoczyÅ‚ wtedy wszystkich Polaków w ich potrzebie wolnoÅ›ci. Tak wÅ‚aÅ›nie należy rozumieć ten znak. Fotel papieski nigdy nie bÄ™dzie pusty. ZostaÅ‚a bowiem idea. O wolnoÅ›ci nie można jednak mówić, gdy nie jest siÄ™ czÅ‚owiekiem wolnym. Starosta podkreÅ›liÅ‚ również znaczenie wystÄ…pienia papieża Jana PawÅ‚a II, gdy w 2000 roku, wprowadzajÄ…c KoÅ›ciół w trzecie tysiÄ…clecie, przeprosiÅ‚ za winy przeszÅ‚e KoÅ›cioÅ‚a – a wiÄ™c i duchowieÅ„stwa i osób Å›wieckich. KoÅ„czÄ…c swoje wystÄ…pienie starosta zwróciÅ‚ siÄ™ z apelem do mÅ‚odzieży, mówiÄ…c: - Wolność jest nam dana, ale i zadana. Niech ta myÅ›l budzi waszÄ… refleksjÄ™ do koÅ„ca dzisiejszego dnia i trochÄ™ dÅ‚użej.
Biskup Wojciech Polak podziękował wszystkim przybyłym na uroczystość, a zwłaszcza ojcu Górze: - Dziękuję za to, że jednoczysz wokół Ryby młodych, że jesteś kustoszem życia i działalności papieża. Dziękuję za to, że pozwalasz przenikać tym myślom do młodych umysłów pragnących prawdy i wolności.