BIPWtorek, 30.5.2023

Pamięci Człowieka Serca i Rozumu

Pamięci Człowieka Serca i Rozumu

Uroczystości rozpoczęły się w II Liceum Ogólnokształcącym w Gnieźnie, szkole, której fundatorem był właśnie Bolesław Kasprowicz. Jego biografię przypomnieli uczniowie liceum. Dyrektor szkoły Paweł Goźdź zwrócił uwagę, że podstawą sukcesu przedsiębiorcy była pracowitość, co powinno być przykładem dla młodzieży.

Do nauczycieli i uczniów II LO zwróciÅ‚ siÄ™ także starosta Krzysztof Ostrowski. Skażenie polskiego spoÅ‚eczeÅ„stwa przez socjalistycznÄ… propagandÄ™ powoduje, że z tak wielkÄ… nadziejÄ… patrzymy na mÅ‚odzież – stwierdziÅ‚ starosta. - Ci mÅ‚odzi ludzie majÄ… szansÄ™ stać siÄ™ rzeczywistÄ… elitÄ… intelektualnÄ… Polski i Europy, wolnÄ… od PRL-owskich obciążeÅ„, pod warunkiem jednak, że ich poznawanie Å›wiata, ksztaÅ‚towanie postaw i ocen nie bÄ™dzie siÄ™ odbywaÅ‚o poprzez przyjmowanie stereotypów, skazujÄ…ce na intelektualnÄ… pÅ‚yciznÄ™ i oddalajÄ…ce od poznania prawdy, lecz zachowajÄ… w sobie naturalnÄ… ciekawość Å›wiata i rozumny krytycyzm. Przyjmowanie za prawdÄ™, bez żadnej weryfikacji obiegowych opinii, rezygnowanie z dążenia do prawdy, nie tylko nie przystoi inteligentowi, ale zamyka mu drogÄ™ do rozwoju i naraża na wszelkie manipulacje – dodaÅ‚ starosta.

Ze szkoły uczestnicy uroczystości, wśród których były m.in. wnuczki Bolesława Kasprowicza Halina Dymińska i Jolanta Kucharska, przeszli do kościoła garnizonowego, gdzie mszę św. odprawił bp Wojciech Polak.

Kolejnym elementem obchodów 150. rocznicy urodzin przedsiÄ™biorcy byÅ‚o odsÅ‚oniÄ™cie przez HalinÄ™ DymiÅ„skÄ…, starostÄ™ Krzysztofa Ostrowskiego i Janusza Grodzkiego pamiÄ…tkowej tablicy. - NajproÅ›ciej, ale i najtaniej byÅ‚oby to wszystko zburzyć, zrównać z ziemiÄ… – przypomniaÅ‚ późniejsze czasu zakupu upadajÄ…cego budynku obecny wÅ‚aÅ›ciciel Janusz Grodzki. - Ale myÅ›my dali sÅ‚owo wnuczkom BolesÅ‚awa Kasprowicza, że uratujemy ten zabytkowy budynek. Poza tym moja żona i ja też kochamy Gniezno. Kiedy z trudem odbudowywaliÅ›my ten dom, gdy krok po kroku przywracaliÅ›my go do życia, to coraz bardziej inspirowaÅ‚, ciekawiÅ‚, a w koÅ„cu zafascynowaÅ‚ nas ten niezwykÅ‚y poprzedni wÅ‚aÅ›ciciel. ZdaliÅ›my sobie sprawÄ™, że ratujÄ…c ten budynek przed zniszczeniem robimy to nie tylko dla siebie i że ratujÄ…c mury, ratujemy coÅ› znacznie cenniejszego – caÅ‚e przesÅ‚anie życia, caÅ‚y sens życia BolesÅ‚awa Kasprowicza – podkreÅ›liÅ‚.

Wspólnie z gnieźnieÅ„skim starostwem, panem starostÄ… Krzysztofem Ostrowskim, od wielu miesiÄ™cy chcemy przywrócić pamięć miejsc, które sÄ… jakby stacjami historii tego miasta – powiedziaÅ‚ z kolei prezes Towarzystwa PamiÄ™ci Powstania Wielkopolskiego, inicjator odsÅ‚oniÄ™cia tablicy Robert GaweÅ‚. - Stacja życia BolesÅ‚awa Kasprowicza znajduje siÄ™ także tutaj. LiczÄ™, że to miasto bÄ™dzie siÄ™ rozwijaÅ‚o, ale nie zapomni o swojej przeszÅ‚oÅ›ci.

Z wielkim wzruszeniem za upamiętnienie Bolesława Kasprowicza podziękowała jego wnuczka Halina Dymińska.

Organizatorami uroczystości byli: Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, II Liceum Ogólnokształcące, Państwo Katarzyna i Janusz Grodzcy oraz Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Uroczystym obchodom rocznicowym towarzyszy wystawa poÅ›wiÄ™cona wielkiemu gnieźnianinowi przygotowana przez ElżbietÄ™ KowalskÄ…, pracownika naukowego Muzeum PoczÄ…tków PaÅ„stwa Polskiego. Wystawa mieÅ›ci siÄ™ w budynku dawnej fabryki BolesÅ‚awa Kasprowicza przy ulicy DÄ…brówki 15 i można jÄ… zwiedzać do dnia 6 października w godzinach 10:00 – 18:00.



















drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki