BIPCzwartek, 16.9.2021

Badania lasów w okolicy Mielna rozpoczęte

Badania lasów w okolicy Mielna rozpoczęte
Archeolodzy szukają m.in. śladów wapna, którym prawdopodobnie próbowano zatrzeć pozostawione ślady, paląc wszystko co się tam znajdowało. Szacuje się, że w miejscu badań zostało pogrzebanych ok. 500 osób różnej narodowości – Polacy, Żydzi, Łotysze. Badania prowadzone są na zlecenie Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.

Z inicjatywy dziennikarza Karola Soberskiego, który pięć lat temu mocno zaangażował się w odkrycie prawdy o mogiłach znajdujących się w okolicy Mielna oraz przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Gnieźnie, które w tej sprawie reprezentuje Marek Kosmala – Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich do Mielna przyjechali: Marcin Krzysztoń i Michał Maćkowiak z Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie oraz Bogdan Walkiewicz z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Sześcioosobowa grupa poszukiwawcza prowadzi oględziny miejsc wskazanych przez świadków ówczesnych zdarzeń. Zgodnie z założeniami badania mają potrwać trzy dni, jeśli jednak okaże się, że istnieje szansa znalezienia choćby najmniejszej kości, będą prowadzone dłużej.

Na miejsce badań przybyli dziś także Pan Henryk Pujanek oraz Pan Sylwester Walkowiak – świadkowie, którzy widzieli co działo się w lasach koło Mielna w 1941 roku. Ze szczegółami opowiadają, w którym miejscu podjeżdżały niemieckie samochody z martwymi ludźmi, których ciała spocząć miały właśnie w tej okolicy. Z zainteresowaniem przyglądali się pracy archeologów i znalezionym już w dniu dzisiejszym łuskom z karabinów typu Mauser oraz łuskom z pistoletów oficerskich małego kalibru. O przebiegu badań będziemy informować na bieżąco.drukuj:
udostępnij:
Projekty realizowane przez powiat

Projekty realizowane przez powiat

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki
 
Projekt współfinansowany

Projekt Wdrożenie zaawansowanych e-usług dla klientów Starostwa Powiatowego w Gnieźnie oraz jednostek podległych współfinansowany ze środków
Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 w ramach konkursu Rozwój elektronicznych usług publicznych