BIPPoniedziałek, 29.5.2023

Gnieźnieński szpital zmienia oblicze

Gnieźnieński szpital zmienia oblicze

Przekazany sprzęt to cztery kardiomonitory, rejestrator EKG, aparat EKG, oraz defibrylator o łącznej wartości ok. 80 tys. zł. Doktor Jolanta Kochańska-Kucharska ordynator oddziału internistycznego „B”, wyjaśnia, że jest to sprzęt niezbędny do monitorowania w sytuacjach zagrożenia życia. Dodaje, że wprawdzie oddział już wcześniej był wyposażony w przenośne monitory kontrolujące serce, ale bez możliwości podłączenia do centralnego monitora, umożliwiającego szybką reakcję w razie zagrożenia życia pacjenta.

Dyrektor ZOZ w Gnieźnie, dr Włodzimierz Pilarczyk, z zadowoleniem przyjął kolejny dowód zainteresowania władz powiatu sytuacją gnieźnieńskiego szpitala. Uważa, że pacjentom potrzebny jest przede wszystkim dobry sprzęt, który pozwoli diagnozować i zapobiegać, a nie tylko leczyć. Podobnego zdania jest również starosta gnieźnieński Krzysztof Ostrowski, który przekazując oficjalnie sprzęt powiedział: - Szpital powinien być publiczny, bo stanowi dobro nas wszystkich. W tym roku powiat przekazał milion złotych, który szpital przeznaczy na inwestycje. Teraz zależy nam na tym, aby pacjenci czuli się bezpieczni, a do tego nie wystarczy dobre serce i oddanie personelu, placówka musi mieć nowoczesny sprzęt, by leczyć nowocześnie i zgodnie z aktualną wiedzą i sztuką medyczną. Lista potrzeb szpitala, który pełni rolę szpitala powiatowego i dyżurnego jest duża. Za zakupem tego wyposażenia przemawiał fakt, że jest to sprzęt ratujący życie. Oddział Chorób Wewnętrznych „B” nie ma profilu kardiologicznego, ale często przebywają tu pacjenci, którzy mogą znaleźć się w stanie zagrożenia życia i ten sprzęt jest tu niezbędny – dodał na zakończenie starosta.

Poza specjalistycznym sprzętem medycznym, szpital pozyskał nowy agregat prądotwórczy, a wkrótce wzbogaci się o kolektory słoneczne o powierzchni 50 m2, których montaż został już rozpoczęty na dachu budynku przy ulicy Św. Jana. Dyrektor Pilarczyk z zadowoleniem poinformował, że oszczędności wynikające z tej inwestycji (ok. 30 tys. zł. miesięcznie) pozwolą spłacić pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. W ramach modernizacji gnieźnieńska placówka medyczna przeprowadziła również szereg inwestycji energooszczędnych. Wymieniono okna i elewację, ocieplono budynki, ale przede wszystkim zmieniono źródło pozyskiwania energii cieplnej – kotłownię węglową przekształcono na gazową. Ta inwestycja nie tylko pozwoli na wymierne korzyści ekonomiczne, ale realizuje także ekologiczne założenia wynikające z norm unijnych.drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki