BIPCzwartek, 01.6.2023

Spotkanie z przedstawicielami Polonii

Spotkanie z przedstawicielami Polonii
Spotkania Rodzin Polonijnych odbywają się corocznie w innym miejscu Polski i mają inną tematykę. Jak wskazuje jeden z organizatorów spotkania, ks. Eugeniusz Klimiński zgodnie z hasłem „… ziemia skąd nasz ród …”, pokazaliśmy Polakom mieszkającym na stałe poza krajem, miejsca, w których kształtowały się początki państwa polskiego. Poznaliśmy najcenniejsze i najważniejsze miejsca związane z tymi wydarzeniami. Byliśmy już w Gnieźnie, Poznaniu, Biskupinie, Żninie, Mogilnie, Trzemesznie, Czerniejewie. Kolejne dwa dni spędzimy na polach lednickich. Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni tym co ujrzeliśmy na terenie powiatu gnieźnieńskiego, a Gniezno zrobiło na nas ogromne wrażanie. Zwiedziliśmy katedrę, starówkę, Muzeum Początków Państwa Polskiego, uczestniczyliśmy we mszy św. pod przewodnictwem ks. bp Wojciecha Polaka.

W trakcie wizyty w Czerniejewie, z reprezentantami rodzin polonijnych spotkał się starosta gnieźnieński Krzysztof Ostrowski. Podczas spotkania starosta przedstawił wiele ciekawych informacji dotyczących powiatu gnieźnieńskiego. Dzięki temu zaproszeni goście mieli możliwość bliższego zapoznania się m. in. z zasadami funkcjonowania samorządu, zadaniami realizowanymi przez powiat oraz walorami turystycznymi ziemi gnieźnieńskiej, zwłaszcza bogactwem jezior i lasów. Krzysztof Ostrowski był pod wrażeniem pełnych patriotyzmu postaw uczestników spotkania.

W spotkaniu uczestniczyło ponad 100 Polaków na co dzień mieszkających na terenie Rosji, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Węgier, Niemiec, Szwecji, Francji, Austrii, Słowacji i Włoch. Nasi rodacy działają na obczyźnie przy różnych misjach katolickich i w stowarzyszeniach, których głównym celem jest nawiązywanie więzi między uczestnikami, reprezentującymi środowiska polonijne Europy Zachodniej i Wschodniej, pogłębianie wiedzy o wartościach obecnych w tradycji polskiego dziedzictwa narodowego, wskazanie na rodzinę, jako piastuna świadomości narodowej, rozbudzanie w uczestnikach potrzeby kultywowania polskości w domach rodzinnych oraz propagowania jej w środowiskach swojego zamieszkania, budowanie tożsamości oraz utrwalanie więzi z Ojczyzną szerzenie polskości wśród polaków, kultywowanie polskości.drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki