BIPWtorek, 30.5.2023

Rejon Humański przyszłym partnerem powiatu gnieźnieńskiego

Rejon Humański przyszłym partnerem powiatu gnieźnieńskiego

Rejon Humański (odpowiednik polskiego powiatu) jest jednostką administracyjną obwodu czerkaskiego. Został utworzony w 1923, ma powierzchnię 1395 km² i liczy 50 tysięcy mieszkańców. Siedzibą władz rejonu jest Humań. Na terenie rejonu znajduje się 1 osiedlowa rada i 49 silskich rad, obejmujących 50 wsi i 2 osady. Współpraca z nowym partnerem polegać będzie na zacieśnianiu wzajemnych kontaktów, tak instytucjonalnych jak i prywatnych. Ważnymi jej elementami staną się wizyty studyjne i robocze, projekty szkoleniowe i doradcze, a także wymiana młodzieży. Powiat gnieźnieński przewiduje w ramach współpracy z nowym partnerem zagranicznym realizację konkretnych projektów dotyczących przedsiębiorców i rolników, szkół, a także innych grup aktywności lokalnej, które funkcjonują na terenie współpracujących gmin i powiatów.

Podróż na Ukrainę stała się dodatkowo okazją do odwiedzin miejsc bliskich sercu każdego Polaka. We Lwowie delegacja oddała hołd wielkim rodakom spoczywającym na Cmentarzu Łyczakowskim oraz Orląt Lwowskich, a w drodze powrotnej miejscem, które wzbudziło wiele emocji wśród znawców Sienkiewiczowskiej „Trylogii”, był Zbaraż.

Oficjalną wizytę rozpoczęło spotkanie z przedstawicielami władz rejonu humańskiego starostą Olegiem Trygubenko oraz kierownikiem Rady Rejonu Stepanem Mukołowsem. Przedstawiciele powiatu gnieźnieńskiego podczas pobytu w rejonie humańskim mieli możliwość poznania sposobu funkcjonowania gospodarstwa rolnego „Humański Kombinat Szklarniany”. Ogromne wrażenie zrobiły na zwiedzających 33 wielkie szklarnie, produkujące pomidory i ogórki, także na eksport do Polski. Z kolei gospodarstwo „Berestiwec” zdumiewało rozmachem produkcyjnym, gnieźnieńska delegacja przekonała się, że nieprzypadkowo ma opinię najlepszego kombinatu rolnego w powiecie humańskim.

Wielkie wrażenie wywarły także prezentacje artystyczne w ukraińskich jednostkach oświatowych – w przedszkolu i szkole we wsi Dmytruszki oraz Ośrodku Dydaktyczno-Wychowawczym we wsi Tanskie. Pokazy udowodniły ogromną pieczołowitość, z jaką kultywowane są tradycje narodowe na Ukrainie. Przedstawiciele naszego powiatu wizytowali również Centralny Szpital Rejonowy.

Dużym przeżyciem było uczestnictwo we Mszy Świętej sprawowanej przez potomka Polaków i spotkanie z naszymi rodakami mieszkającymi w Humaniu. Natomiast doznań typowo estetycznych i sentymentalnych dostarczył gnieźnieńskiej delegacji pobyt w „Sofiówce” – „krainie miłej oku, licznym rozżywionej płodem, krainie mlekiem płynącej i miodem! - jak pisał na polecenie Szczęsnego Potockiego, założyciela parku, Stanisław Trembecki, oddając w ten sposób liryczny hołd temu urokliwemu miejscu, które zapisało się złotymi literami w polskiej kulturze, a przez stronę ukraińską jest traktowane jako krajobrazowa perła Ukrainy.

Rewizyta w naszym powiecie została zaplanowana na wrzesień, wówczas też zostanie zawarte oficjalne porozumienie dotyczące wzajemnej współpracy pomiędzy rejonem humańskim a powiatem gnieźnieńskim.drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki