BIPPiątek, 31.3.2023

Odsłonięcie płyty „czynu Ojców”

Odsłonięcie płyty „czynu Ojców”


Uroczystość rozpoczęła się odsłonięciem tablicy poświęconej powstańcom wielkopolskim – zdobywcom koszar 49. Pułku Piechoty Pruskiej. To właśnie zwycięskie walki o koszary rozpoczęły powstanie wielkopolskie w Gnieźnie.

Odsłaniając tablicę, wicestarosta gnieźnieński Dariusz Pilak powiedział: - Wielkopolanom wolności nie darowano, swoje miejsce w niepodległej Rzeczpospolitej wywalczyli sami kosztem wielu ofiar i poświęcenia. Tablica, którą za chwilę odsłonię, stanie się widomym znakiem naszego oddania i szacunku dla tych, którzy oddali życie za wolne Gniezno, za wolną Polskę. Kończąc swoja wypowiedź, pragnę zwrócić się słowami poety do najmłodszych obecnych na dzisiejszej uroczystości gnieźnian:

„Dla Ciebie wnuku
Hasła algorytmu
Polem bitwy

Lecz gdy zwyciężysz
Znajdź taką chwilę
Podejdź pod płytę
CZYNU TWOICH OJCÓW
I wstrzymaj pamięć
W minucie skupienia.”

Tablicę odsłonili wspólnie: wicestarosta Dariusz Pilak, przewodnicząca Rady Powiatu Gnieźnieńskiego Danuta Winiarska i prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Robert Gaweł, a poświęcił ks. kanonik Jan Kasprowicz.

Druga część uroczystości odbyła się w auli Zespołu szkół Ekonomiczno-Odzieżowych Gnieźnie. Prezes TPPW Robert Gaweł przedstawił w formie prezentacji multimedialnych wydarzenia, które w ramach obchodów 90. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego odbyły się na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Robert Gaweł wskazał, że obchody jubileuszu walk powstańczych objęły nie tylko powstańcze uroczystości, ale także odrestaurowanie pomników i mogił, organizację licznych imprez o charakterze kulturalnym, turystycznym i naukowym.

Wczorajsze spotkanie było świetną okazją aby podziękować osobom i instytucjom, które czynnie włączyły się w organizację rocznicowych obchodów. Wręczono również odznaczenia. Przewodnicząca Rady Powiatu Gnieźnieńskiego Danuta Winiarska wręczyła pani Marii Nowak Godło Promocyjne Rady Powiatu Gnieźnieńskiego. Medal koronacyjny, przyznawany przez prezydenta Gniezna, odebrał Henryk Pajkert, a wieloletni prezes gnieźnieńskiego oddziału TPPW Ludwik Krumrey został wyróżniony przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego odznaką „Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego”. Wicestarosta gnieźnieński Dariusz Pilak podziękował prezesowi TPPW Robertowi Gawłowi za pełną poświęcenia i zaangażowania pracę w roku obchodów 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego i wręczył okolicznościowy grawerton.

W uroczystości wzięli udział m. in. senator RP Piotr Gruszczyński, poseł na Sejm RP Paweł Arndt, Danuta Winiarska - przewodnicząca Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, Dariusz Pilak - wicestarosta gnieźnieński, wójtowie i burmistrzowie okolicznych gmin, radni powiatowi i miejscy, przedstawiciele organizacji żołnierskich i kombatanckich, członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, nauczyciele i młodzież, przedstawiciele lokalnych przedsiębiorców.

Marcin Puk


drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki