Główna uroczystość rozpoczęła się pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Na prezydenta Lecha Kaczyńskiego czekał pod pomnikiem m.in. premier Donald Tusk. Orkiestra wojskowa zagrała hymn, a flaga narodowa zawisła na maszcie. Wśród gości znaleźli się m.in. przedstawiciele władz województw lubuskiego i kujawsko-pomorskiego, bo również na tych ziemiach toczono zacięte powstańcze walki.
Pod pomnik przyszło około tysiąca poznaniaków. Wszystkich zgromadzonych powitał marszałek województwa Marek Woźniak, z którego inicjatywy zorganizowano tak okazałe obchody.
- Prezydent Lech KaczyÅ„ski wspomniaÅ‚ o Gnieźnie- opowiada wicestarosta D. Pilak. – Å»e jako macierz wróciÅ‚o wraz z WielkopolskÄ… do ojczyzny.
Po apelu polegÅ‚ych i zÅ‚ożeniu wieÅ„ców, pochód przeszedÅ‚ do poznaÅ„skiej Fary, gdzie odprawiono mszÄ™ Å›wiÄ™tÄ… w intencji powstaÅ„ców. - DziÅ› nasza obecność w Unii Europejskiej stawia nowe zadania. Polska jest powierniczkÄ… idei moralnych, starych wartoÅ›ci, które potrafiÅ‚y przetrwać wszelkie katastrofy polityczne i militarne – stwierdziÅ‚ w homilii abp StanisÅ‚aw GÄ…decki.
D. Pilak podkreśla, że nawet msza w poznańskiej farze miała akcenty gnieźnieńskie, bowiem głównym celebransem był arcybiskup Henryk Muszyński.
- To miÅ‚e podkreÅ›lenie naszego udziaÅ‚u – uważa wicestarosta.- UroczystoÅ›ci w Poznaniu byÅ‚y dla nas przygotowaniem do niedzielnych obchodów Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie- dodaje.
Obchody zakończyło multimedialne przedstawienie w reżyserii Filipa Bajona, będące rekonstrukcją wydarzeń sprzed lat. Scenografię zaprojektował Andrzej Kowalczyk, a muzykę skomponował Krzesimir Dębski. Narratorem w widowisku był Piotr Gąsowski, Andrzej Seweryn wcielił się w rolę Ignacego Jana Paderewskiego, a Daniel Olbrychski przypomniał uczestnikom przedstawienia teksty Witolda Gombrowicza i Cypriana Kamila Norwida.