BIPPoniedziałek, 29.5.2023

WSPÓLNA SESJA, WSPÓLNE ŚWIĘTOWANIE

WSPÓLNA SESJA, WSPÓLNE ŚWIĘTOWANIE
Wcześniej, w katedrze, podczas mszy św.,której przewodniczył abp Henryk Muszyński za poległych powstańców, modlili się wierni z Gniezna i okolic. Uczestniczyli w niej także ułani oraz kompania honorowa Wojska Polskiego z 33. Bazy Lotniczej w Powidzu oraz Samorządowej Orkiestry Dętej Powiatu i Miasta Gniezna.

Po mszy nastąpił przemarsz na cmentarz św. Piotra, gdzie pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, zebranych gości i mieszkańców powitał Robert Gaweł, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

- Witaj nam świcie, witaj jasności, nieba błękicie, słońce wolności – zawołał pod pomnikiem Robert Gaweł. - Rodacy! W 90. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego myśli nasze kierują się ku grobom tych, którzy swym młodym życiem okupili wolność naszej ukochanej Ojczyzny. Insurekcja Wielkopolska odniosła sukces, ponieważ pracowały na to pokolenia Wielkopolan. Wszystko, co od ponad sto lat było tłumione pod jarzmem niewoli, wybuchło ze zdwojoną siłą i znalazło wyraz w walce. Za lata upokorzeń, za niszczenie polskiej kultury, za odbieranie ziemi ojców, za bite w szkołach dzieci, naród odpowiedział siłą oręża. Zwycięski orzeł wykuty z kamienia już od siedemdziesięciu pięciu lat rozpościera skrzydła nad grobami powstańców tutaj w Akropolu Naszych Bohaterów. Niech pamięć o Powstaniu Wielkopolskim nigdy na tej ziemi nie zaginie. Chwała Powstańcom Wielkopolskim, którzy przynieśli nam wolność! Radujemy się w tym dniu wspaniałym, bo to dzień naszej niepodległości. Niech żyje Gniezno! Niech żyje Wielkopolska! Niech żyje Polska!

Po uroczystościach na cmentarzu, zakończonych Apelem poległych, odbyła się uroczysta sesja, z udziałem licznych gości, wśród których był abp Henryk Muszyński, były premier Jarosław Kaczyński, senator Piotr Gruszczyński, posłowie: Tadeusz Tomaszewski, Paweł Arndt, Witold Czarnecki, Zbigniew Dolata, starosta Krzysztof Ostrowski, prezydent Jacek Kowalski.

- Nie można zbudować przyszłości bez odwoływania się do przeszłości, do tego wszystkiego, co było w niej wielkie i piękne. Wśród tej chlubnej tradycji jest także zwycięskie Powstanie Wielkopolskie – mówił Jarosław Kaczyński.

Metropolita Gnieźnieński podziękował natomiast władzom samorządowym za zorganizowanie uroczystości. – Dziękuję za to, że możemy tak godnie uczcić tych, którym w dużym stopniu zawdzięczamy to, że żyjemy w wolnej Ojczyźnie.

- Jestem przekonany, że w cywilizacji, która rozwija się w tempie oszałamiającym, nie do ogarnięcia przez jednostkę, w świecie, w którym nikt z nas nie potrafi wyobrazić sobie rozwoju w dłuższym okresie czasu, w świecie pełnym zagrożeń patriotyzm jest niezbędny po to, by przetrwać – stwierdził starosta Krzysztof Ostrowski. – Historia dowiodła, że Polacy dzielnie stawali w chwilach próby. Tak było też w Powstaniu Wielkopolskim. Gorzej bywało w czasach pokoju, kiedy prywata i tradycyjny polski indywidualizm utrudniały nam budowę silnego państwa. Przez ostatnie lata Polska cieszyła się dobrą koniunkturą na arenie międzynarodowej, jak i wewnętrznej. Taka sytuacja nie będzie jednak trwać wiecznie. Mamy czas na zbudowanie silnego i przyjaznego ludziom państwa i samorządu. Nie wolno nam go jednak zmarnować.

Rady Powiatu i Miasta Gniezna przyjęły przez aklamację okolicznościowe orędzie.

Rada Powiatu Gnieźnieńskiego nadała Godło Promocyjne Powiatu Januszowi Sekulskiemu, Janinie Fałdzińskiej i Andrzejowi Leśniewskiemu. Zarząd Powiatu wyróżnił Małgorzatę Frycę, Grzegorza Musidlaka i Mariusza Zborowskiego Medalem Milenijnym Zjazdu Gnieźnieńskiego.

Na niedzielnej sesji wręczono prof. dr hab. Gerardowi Labudzie akt nadania honorowego obywatelstwa miasta Gniezna .

Na zakończenie wspólnie z aktorami teatru gnieźnieńskiego odśpiewano „Rotę”.

Piotr KIELIN
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki