BIPÅšroda, 31.5.2023

Gnieźnianie z powstańczymi rozetami

Gnieźnianie z powstańczymi rozetami

W przedÅ›wiÄ…teczny weekend przedstawiciele Towarzystwa PamiÄ™ci Powstania Wielkopolskiego, Rady Powiatu oraz Starostwa Powiatowego w Gnieźnie – m.in. Robert GaweÅ‚, prezes Towarzystwa PamiÄ™ci Powstania Wielkopolskiego, Danuta Winiarska, przewodniczÄ…ca Rady Powiatu i starosta Krzysztof Ostrowski przypominali mieszkaÅ„com powiatu o tak ważnym wydarzeniu dla naszego narodu, jakim byÅ‚o Powstanie Wielkopolskie oraz zachÄ™cali ich do udziaÅ‚u w obchodach 90. Rocznicy jego wybuchu.
W dwóch gnieźnieńskich centrach handlowych: Ziemowicie oraz Galerii Gniezno przypinali im powstańcze rozety.

Poziom wiedzy na temat powstania był bardzo różny. Aż trudno uwierzyć, ale niektórzy dopiero dzięki akcji, dowiadywali się o powstaniu. Inni przyjeżdżali specjalnie po to, by otrzymać biało-czerwoną rozetę.

Ewa Michalak

Główne uroczystości będą miały miejsce 28 grudnia 2008r.

10.15 Msza św. w Katedrze Gnieźnieńskiej

11.40 Przemarsz na cmentarz św. Piotra w Gnieźnie w asyście konnej ułanów

12.00 Uroczystości na cmentarzu:

- apel poległych z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego z 33. Bazy Lotniczej w Powidzu, zakończony salwą honorową

- składanie kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na Akropolu Naszych Bohaterów.

Uroczystościom w kościele i na cmentarzu towarzyszyć będzie Samorządowa Orkiestra Dęta Powiatu i Miasta Gniezna, która wystąpi w replikach historycznych mundurów 3. Pułku Ułanów Gnieźnieńskich oraz Towarzystwo Śpiewacze "Dzwon".

Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim to nasza wspólna sprawa.
Zamanifestuj swój patriotyzm !
27 i 28 grudnia wywieś flagę narodową, weź udział w obchodach, a do ubrania przypnij rozetę powstańczą!

Szczegółowych informacji udziela Biuro Rady Powiatu Gnieźnieńskiego tel. 61 424 07 04 lub 61 424 07 18







drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki