BIPNiedziela, 04.6.2023

Skoro Rzym, dlaczego nie Gniezno

Skoro Rzym, dlaczego nie Gniezno

Pytanie, wydawałoby się pozbawione sensu, ma rację bytu, jeżeli postawione jest w kontekście turystyki kulturowej. Ale w tym miejscu należałoby wyjaśnić, czym jest turystyka w ogóle i jak się ma do niej turystyka kulturowa?

Według Armina Mikosa von Rohrscheidt, który otworzył gnieźnieńskie szkolenie i jest autorem książki „ Turystyka Kulturowa, fenomen- potencjał- perspektywy”, nazwą turystyki kulturowej możemy określić wszystkie grupowe lub indywidualne wyprawy o charakterze turystycznym, w którym spotkanie uczestników podróży z obiektami, wydarzeniami i innymi walorami kultury wysokiej lub popularnej albo powiększenie ich wiedzy o organizowanym przez człowieka świcie otaczającym i jest zasadniczą częścią programu podróży lub stanowi rozstrzygający argument dla indywidualnej decyzji o jej podjęciu lub wzięciu w niej udziału.

W tej prostej formule kryje się prawda, iż przed Gnieznem stoi ogromna szansa na promocję poprzez rozwój turystyki. Zwłaszcza, że turystyka stanowi już 8 procent PKB i jest trzecią co do wielkości gałęzią gospodarki polskiej. Dla porównania, to jest dwukrotnie więcej, niż wynoszą przychody z rolnictwa!

Ale czy Gniezno, ze swoim bogactwem przeszłości, niezaprzeczalnym miejscem w historii Polski i Europy wykorzysta turystykę kulturową, która z roku na rok ma coraz więcej zwolenników? Na ile instytucje lokalne, przedsiębiorcy, handlowcy, restauratorzy wykorzystają możliwości z promowania siebie?

Powtórzmy pytanie wicestarosty D. Pilaka : Skoro Rzym potrafił wykorzystać taką szansę, dlaczego nie ma jej wykorzystać Gniezno?
Mamy nadzieję, że pytanie nie pozostanie bez odpowiedzi.

Piotr Kielin
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki