BIPNiedziela, 28.5.2023

Powakacyjna reaktywacja Klubu Filmu Europejskiego

Kolejnym filmem wyświetlanym z ramach Klubu będzie „Dzień świra” w reżyserii Marka Koterskiego. Będzie go można zobaczyć w dniu 11 września br.

Projekcje filmów w ramach KFE odbywają się w każdy czwartek zwykle o stałych godzinach 18.00 i 20.15. Często sensom towarzyszą znane osobistości ze świata filmu – aktorzy, reżyserzy, krytycy filmowi. Cena biletu wstępu na projekcję wynosi 4 zł.

W roku 2003 pasjonaci kina mieli możliwość obejrzeć takie filmy jak: „Edi”, „Pianista”, Porozmawiaj z nią”, Billy Eliot”, „Moulin Rouge”, „Elinng”, „Lautrec”, „Chopin – pragnienie miłości”, „Frida”, „Kocha nie kocha”, „Solaris”, „Zakochany Szekspir”, „Dług” oraz „Godziny”. Spotkania w ramach Klubu Filmu Europejskiego były również okazją do osobistego poznania i rozmowy z takimi osobami jak: odtwórcą głównej roli w filmie „Edi” – Henrykiem Gołębiewskim, krytykiem filmowym i dyrektorem Warszawskiego Festiwalu Filmowego – Stefanem Laudynem oraz z krytykiem - Tomaszem Wyszczelskim.

Francuska komedia „Gusta i guściki” opowiada historię kilkorga ludzi już niemłodych, a jednak pragnących zrobić w życiu jeszcze coś ważnego, niezadowolonych ze swojej egzystencji. To ludzie z zupełnie różnych środowisk, których losy zazębiają się dziełem zupełnego przypadku. Ukazane postacie, z pozoru odebrane stereotypowo, przechodzą niezwykłą ewolucję.

Film „Gusta i guściki” ma bardzo dużo znaczeń i porusza wiele sfer ludzkiego życia. Przede wszystkim jest to opowieść o poszukiwaniu szczęścia. Każdy z bohaterów ma poczucie tego, ze nie żyje pełnią życia – każdemu brakuje czegoś, by odczuwać satysfakcję z własnego istnienia. Film zdaje się jednak ostatecznie potwierdzać bardzo starą prawdę, iż przeciwieństwa przyciągają się, a miłość jest w stanie przełamać wszelkie bariery.

Prosta forma i głębia tematu, a także niezwykle dopracowany scenariusz i rewelacyjne aktorstwo to największe atuty tego filmu. „Gusta i guściki” to obraz dobry i inteligentny, a przy okazji optymistyczny.

Przypomnijmy, Klub Filmu Europejskiego jest jednym z projektów Strategii Rozwoju Powiatu Gnieźnieńskiego. Klub Filmu Europejskiego to przedsięwzięcie rozpoczęte w 2001 roku realizowane przez Starostwo Powiatowe we współpracy z kinem „Piast”. W roku 2001 wyświetlono 15 filmów. Często były to tematyczne cykle, np.: kino Larsa von Triera, kino Roberta Altmana, Zaduszki Filmowe i in. Na początku 2002 roku ze względów finansowych zaniechano projekcji, ale ze względu na liczne sygnały (poprzez media, a także osobiście) tych, którzy uczestniczyli w seansach, postanowiono wrócić do pomysłu. Klub zaczął więc ponownie działać od początku kwietnia 2002 r. Dzięki działaniom KFE mieszkańcy powiatu mieli okazję zobaczyć najlepsze filmy reżyserów z krajów Unii Europejskiej, poznać kulturę oraz poetykę twórców, których filmy w repertuarze kina „Piast” były raczej nieobecne.

Klub filmu to integracja europejska „inaczej”, a więc poprzez sztukę, przybliżenie problemów krajów 15 i ich mieszkańców. Projekcje cieszą się dużą popularnością – każdy wieczór filmowy to pełna sala widzów.

Agnieszka Rzempała-Chmielewska

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki