Wśród zaproszonych gości, których powitał komendant KP PSP st.kpt. Wojciech Mazur, pojawił się w Gnieźnie Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. To dzięki jego przychylności i zrozumieniu, doszło do rozbudowy strażnicy przy. ul. Chrobrego. Podczas realizowania inwestycji natrafiono bowiem na groby, o których wcześniej nikt nie miał pojęcia. Były to, jak się okazało, przedwojenne macewy, żydowskie pomniki nagrobne. A według wyznania mojżeszowego, na terenie cmentarza nie można przeprowadzać żadnych prac, nie wspominając o naruszeniu spokoju zmarłych. Potrzebna na takie prace jest także zgoda archeologa i konserwatora zabytków.
To byÅ‚ chyba najtrudniejszy moment w moim życiu – pytaÅ‚ w piÄ…tek M Schudrich..- Jak uszanować zmarÅ‚ych, by jednoczeÅ›nie byÅ‚o dobrze dla żyjÄ…cych?
Jak podkreślił rabin, pierwszy raz się zgodził, by w miejscu świętym dla Żydów, pozwolić na budowę.
ChciaÅ‚em, by byÅ‚ to przykÅ‚ad dobrej woli, otwartoÅ›ci, pojednania – wspominaÅ‚ rozmowy z wÅ‚adzami straży pożarnej.- Szczegóły nie sÄ… dziÅ› ważne. Ważne jest to, że każda tradycja to Å›wiÄ™tość, a ratowanie życia ludzkiego jest dla Å»ydów najważniejsze. A przecież strażacy to wÅ‚aÅ›nie czyniÄ….
Zaproszony na uroczystość abp Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński zauważył, że odczuwa satysfakcję i wdzięczność. Bowiem żydzi i chrześcijanie wspólnie odziedziczyli spadek po nazizmie hitlerowskim. Dziękuję rabinowi za wielkoduszność i zrozumienie- dodał.
Kolejny z gości, wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia stwierdził, że dziś dla umarłych możemy niewiele zrobić, ale możemy o nich pamiętać.
Na piątkowej uroczystości był także Krzysztof Ostrowski, starosta gnieźnieński, który złożył wieniec pod pamiątkową tablicą.
Gniezno było miastem wielokulturowym. Mieszkali tu Polacy, Niemcy i Żydzi. Jest to dla nas powód do dumy a nie wstydu. Poza tym budowa i modernizacja strażnicy jest najlepszym przykładem dialogu. Prace trwały pod nadzorem komisji rabinicznej do spraw cmentarzy. Należy pamiętać, że dla społeczności żydowskiej miejsce pochówku jest szczególną relikwią- powiedział starosta.
Na koniec rabin Schudrich odmówił psalm 130 oraz żydowską modlitwę za zmarłych, kadisz.